BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy mezczyzna puka do drzwi mieszkania starszej osoby

East News, Zofia i Marek Bazak

Abonament RTV zmorą Polaków, unikają jak mogą. Kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

17 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Abonament RTV to niechlubny obowiązek Polaków, w którego masowe spłacanie wmanewrował nas rząd Zjednoczonej Prawicy. Choć Jacek Sasin kazał przystopować ze ściągalnością abonamentu RTV na czas pandemii koronawirusa, stawki od 2021 r. poszybowały w górę. Wzrosły również kary. Ile grozi nam za nieuiszczanie tej należności?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda tłu historii z abonamentem RTV

  • Kogo kontroluje Poczta Polska

  • Jak kształtują się nowe stawki

Abonament RTV wciąż obowiązkowy

Z abonamentem RTV wiąże się długa, niechlubna historia, gdy nagle po objęciu władzy w 2015 r., rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął kampanię ściągalności daniny. Wszak minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, stwierdził, że kary za niepłacenie abonamentu oraz horrendalne rachunki to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. Przypomnijmy, że ten stwierdził, że nie będzie wymagać od obywateli płacenia abonamentu RTV.

Finalnie abonament RTV najbardziej uderzył w polskich seniorów, którzy kilkadziesiąt lat temu zarejestrowali odbiornik i zapomnieli go wyrejestrować, a jednocześnie uiszczać daninę. W efekcie komornicy masowo zajmowali emerytury i renty po to, aby ściągnąć abonament RTV. Jak wskazuje jeden z portali, jest to efekt wyrywkowej kontroli urzędników Poczty Polskiej, którzy przeglądają archiwa dotyczące daniny.

Warto pamiętać o tym, że przepisy ustawy o abonamencie RTV podkreślają, że jeśli do gospodarstwa domowego, gdzie odbiornik nie jest zarejestrowany, zostanie wysłany urzędnik Poczty Polskiej, to nie mamy obowiązku wpuszczania go do środka. W efekcie możemy poddać się kontroli, ale nie musimy.

Warto to wiedzieć, bowiem jak informuje portal warszawa.naszemiasto.pl, to właśnie na takich delikwentów trwa teraz obława urzędników. Wszak nieznajomość prawa szkodzi, a po tym, jak w 2021 r. stawki abonamentu poszły w górę, kara może być bardzo dotkliwa i wynieść nawet 735 zł. Kontrolerzy sprawdzają Polaków, którzy kupili odbiornik, ale go nie zarejestrowali.

Abonament RTV i coraz większe kontrole

Abonament RTV zgodnie z prawem jest daniną obowiązkową, a nowy odbiornik należy zgłosić niezwłocznie po jego zakupie. Można to zrobić przez internet lub w najbliższej placówce Poczty Polskiej. Z kolei do 25. każdego miesiąca należy uiścić opłatę.

Od 2021 r. zmianie uległy stawki za abonament RTV. Według podwyżek od stycznia za odbiornik radiofoniczny zapłacimy 7,50 zł, natomiast za telewizyjny lub radiowy i telewizyjny opłata wyniesie 24,50 zł. Na swojej oficjalnej stronie internetowej Poczta Polska kusi Polaków 10 proc. rabatem, który możemy zyskać, gdy opłacimy abonament RTV za cały rok.

Prawo w materii wspomnianej opłaty przewiduje szereg zwolnień z abonamentu RTV. Przede wszystkim zwolnieni są seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia oraz m.in.: kombatanci wojenni i inwalidzi wojenni oraz osoby posiadające I grupę inwalidzką. Co więcej, zwolnione są również osoby po 60. roku życia z ustalonym prawem do emerytury nieprzekraczającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Jak informuje KRRiT, w Polsce jedynie 31 proc. gospodarstw domowych posiada zarejestrowany odbiornik telewizyjny i radiowy. Co więcej, powstaje pytanie czy abonament RTV nie taje się reliktem przeszłości, ponieważ w obecnych czasach wiele osób nie korzysta z tradycyjnej telewizji, a internetowej, której rząd jeszcze nie opodatkował.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >