BiznesINFO.pl
Ważne

biznesinfo.pl

Abonament RTV coraz większym problemem dla TVP. Nie pomagają nawet kontrole, Polacy przestają płacić

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Abonament RTV to archaiczna opłata od odbiorników radiowych i telewizyjnych, której stara się unikać coraz więcej Polaków. W ubiegłym roku ponad 111 tys. osób zrezygnowało z przekazywania należności mimo ryzyka otrzymania dotkliwej kary. To ogromny problem także dla mediów publicznych, ponieważ wpływy abonamentowe są najniższe od 8 lat.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto musi płacić abonament RTV

  • Jakie konsekwencje czekają na obywateli, którzy omijają prawo

  • Jak kształtuje się podejście do tej obowiązkowej opłaty w ostatnich latach

Abonament RTV może skończyć się zajęciem konta. Senator na celowniku komornika

Abonament RTV musi płacić każdy, kto zarejestrował odbiornik. Właściciel ma obowiązek dokonać wpisu radia lub telewizora do specjalnego rejestru w terminie 14 dni od ich zakupu. Jeśli tego nie zrobi naraża się na kontrolę ze strony Poczty Polskiej, a w jej konsekwencji na karę finansową.

Dużo bardziej dotkliwe konsekwencje czekają na tych, którzy odbiornik zarejestrowali, ale abonamentu RTV nie płacą. Grozi im bowiem nie tylko kara w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej stawki abonamentowej, czyli 735 zł. W takiej sytuacji do gry może wkroczyć równiez skarbówka, która bez skrupułów upomni się o zaległy abonament RTV i doliczy odsetki za zwłokę, a także koszty egzekucji.

Przekonał się o tym senator Wadim Tyszkiewicz. Polityk wyznał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że nie przekazuje abonamentu RTV, a jego dług opiewa na 1,3 tys. zł. W sprawę zaangażował się już komornik, który ściągnął stosowną kwotę z jego konta, po prostu ją zajmując. Tego typu sytuacja może spotkać każdego, kto nie przekazuje pieniędzy za obowiązkowy abonament RTV.

Abonament RTV coraz mniej popularny. Czy Polacy mają dość TVP?

Najnowszy raport KRRiT wskazuje, że tropem Tyszkiewicza poszło dość sporo osób. W 2020 r. z płacenia za abonament RTV zrezygnowało ponad 111 tys. osób. W rezultacie wpływy z tego tytułu osiągnęły najniższy poziom od 2013 r. - 643 mln zł.

Business Insider Polska donosi, że pod koniec grudnia ubiegłego roku w spisie widniało w sumie 6 678 314 abonentów. Do użytkowania odbiornika przyznawało się 6 401 356 osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skala upomnień, którą wysłała w ubiegłym roku Poczta Polska jest porażająca. Aż 279 545 138 osób otrzymało zawiadomienie w sprawie konieczności zapłaty za abonament RTV. Długi zostały w całości lub w części uregulowane przez zaledwie 58 667 abonentów. Dzięki temu KRRiT odzyskała 50,8 mln zł, choć ubytki i tak są znaczące.

Czy w związku z tym szykuje się rekordowa rekompensata z tytułu utraconych środków? W tym roku media publiczne otrzymały dzięki temu prawie 2 mld zł z budżetu państwowego.

Na straconej pozycji są przede wszystkim osoby, które skrupulatnie regulują abonament RTV. Płacą bowiem podwójnie, ponieważ z ich podatków finansowane jest także „zadośćuczynienie” za zmniejszone wpływy.

W tym roku abonament RTV zanotował pierwszą od czterech lat podwyżkę, ale w przyszłym roku stawki pozostaną takie same. Za miesiąc korzystania z radia trzeba będzie zapłacić 7,50 zł. Z kolei abonament RTV za telewizor lub pakiet telewizor + radio opiewa na 24,50 zł.

Poza tym KRRiT zdecydowała się potrzymać preferencyjne stawki dla osób, które zapłacą z góry za dany okres. Możliwość zaoszczędzenia 20 zł na telewizorze może być jednak niezbyt przekonującym argumentem dla tych, którzy po prostu nie chcą dokładać swojej cegiełki do aktywności mediów publicznych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >