Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Abonament pozostaje obowiązkiem. Ale prawo część Polaków z jego opłacania wyłącza
Radosław Święcki
Radosław Święcki 14.07.2021 02:00

Abonament pozostaje obowiązkiem. Ale prawo część Polaków z jego opłacania wyłącza

Biznes Info
Biznes Info

Abonament radiowo-telewizyjny należy do najbardziej lekceważonych przez Polaków opłat, choć wciąż pozostaje obowiązkową opłatą dla posiadaczy telewizorów czy odbiorników radiowych. Być może nie wszyscy wiedzą, że istniej grupa osób, która jest z tego obowiązku zwolniona.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile w tym roku wynoszą stawki abonamentu za radio i telewizję

  • Kto nie musi płacić abonamentu

  • Jakie działania muszą podjąć osoby zwolnione z opłaty

Kto nie musi płacić abonamentu? Lista wyjątków całkiem spora

Abonament radiowo-telewizyjny to bez wątpienia najbardziej lekceważona przez Polaków opłata. Czy to dobrze czy to źle? Nie nam przesądzać.

Wydaje się jednak, że trudno potępiać osoby uchylające się od tego obowiązku skoro jeszcze nie tak dawno najważniejsi politycy w kraju wprost przyznawali, że się temu nie dziwią i obiecywali zniesienie abonamentu. Wiele osób mogło zatem wyjść z założenia, że po co płacić coś, co za chwilę zniknie.

Abonament jednak wciąż jest i muszą go płacić osoby posiadające i korzystające z odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i jak przypomina dziennikbaltycki.pl z obowiązku tego nie zwalnia płacenie rachunków np. za korzystanie z telewizji kablowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Istnieją jednak grupy, które abonamentu płacić nie muszą

Jak możemy przeczytać na rządowych stronach z obowiązku tego zwolnione są: osoby, które: ukończyły 75 rok życia; osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;  weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi; a także osoby w wieku 60 plus, które mają prawo do emerytury i ich świadczenie nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Jeśli należysz do którejś z powyższych grup, musisz przedstawić Poczcie Polskiej dokument potwierdzający zwolnienie z opłat abonamentowych. Takie zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności na Poczcie.

Przypomnijmy, że od tego roku miesięczna opłata za odbiornik radiofoniczny to 7,50 zł. Z kolei miesięczna opłata za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny to 24,50 zł.

Osoby, które uiszczały opłatę abonamentową do 25 stycznia br. otrzymały 10 proc. zniżkę.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]