Kontrolerzy sprawdzą czy płacisz abonament
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 1 Grudnia 2020

Trwa polowanie, kontrolerzy nie odpuszczają w żadnym wypadku. 681 zł kary doręczą ci prosto pod drzwi

Uwaga na kontrolerów Poczty Polskiej. Osoby te otrzymały zadanie namierzenia osób, które uchylają się od płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Póki co grozi za to kara 681 zł, ale już niebawem znacząco wzrośnie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrośnie w przyszłym roku abonament
  • Z jaką karą trzeba się będzie już niedługo liczyć za niepłacenie abonamentu
  • Jak może wyglądać kontrola wysłanników Poczty Polskiej

Kontrolerzy sprawdzą czy płacisz abonament

Niezależnie od tego co myślimy o mediach publicznych (jak wiadomo powodów do krytyki jest multum) i czy je oglądamy, jeśli posiadamy w domu telewizor bądź radio, mamy obowiązek opłacać abonament radiowo-telewizyjny.

Nowa opłata ma utemperować Polaków na zakupach. Znamy kwotę, padły słowa o odbieraniu chlebaNowa opłata ma utemperować Polaków na zakupach. Znamy kwotę, padły słowa o odbieraniu chlebaCzytaj dalej

Wraz z początkiem przyszłego roku jak przypomina Wirtualna Polska wzrośnie – z obecnych 22,70 do 24,50 zł - wysokość opłaty abonamentowej za odbiornik telewizyjny, co oznacza wzrost o niespełna 2 zł. Mniej, bo tylko 50 groszy więcej zapłacimy za odbiornik radiowy. Obecnie abonament wynosi 7 zł, a po zmianach będzie to 7,50 zł.

Osoby, które zdecydują się zapłacić za używanie odbiornika radiowego za dwa miesiące, będą musiały wyłożyć na to 14,60 zł, z kolei za trzy miesiące będzie to 21,60 zł. Chcąc wnieść opłatę za cały rok kalendarzowy należy przygotować 81 zł. Za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego za dwa miesiące należy zapłacić 47,50 zł, a za trzy miesiące będzie to 70,60 zł. Z kolei za cały rok kalendarzowy będzie to 264,60 zł.

Jak już informowaliśmy, nie wszyscy muszą płacić abonament radiowo-telewizyjny. Zwolnione z tej opłaty są osoby powyżej 75 roku życia, osoby niesłyszące i niewidome, osoby posiadające I grupę inwalidzką i będące inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Abonamentu nie muszą płacić również osoby powyżej 60 roku życia, które mają prawo do emerytury o wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieIle zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce, spore zaskoczenieCzytaj dalej

O umorzenie abonamentu radiowo-telewizyjnego, jak przypomina WP, mogą zwrócić się osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Pozostali nie mają wyjścia i mają obowiązek płacenia abonamentu, bo w przeciwnym wypadku muszą liczyć się z karą. Portal przywołuje art. 5 ustawy o opłatach abonamentowych, w którym czytamy, że "w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika".

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychOdebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotychCzytaj dalej

Nie opłacasz abonamentu? Czeka Cię wysoka kara

Dotychczas kara nie płacenie abonamentu wynosiła 681 zł (trzydziestokrotność obecnych 22,70 zł), ale już od przyszłego roku, czyli za miesiąc wzrośnie ona do 735 zł.

Kary nakłada Poczta Polska i to wysłani przez nią kontrolerzy zajmują się namierzeniem osób uchylających się od płacenia abonamentu. Kara jest dość wysoka, ale przed jej nałożeniem wysłannicy poczty mają obowiązek udowodnić, że niepłacący abonamentu ma w domu telewizor bądź radio. Portal przypomina, że zgodnie z przepisami możemy odmówić kontrolerowi wejścia do domu.

Jak pokazuje praktyka abonament radiowo-telewizyjny to chyba najbardziej ignorowana przez Polaków opłata. Był to jeden z powodów, którym kilka miesięcy temu tłumaczono przyznanie rekordowej, bo wynoszącej 2 mld zł dotacji dla TVP, którą oficjalnie nazwano rekompensatą z tytułu utraconych wpływów abonamentowych.

Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
  2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
  3. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
  4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
  5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
  6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
  7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół roku272 mln zł na nagrody, premie i trzynastki w Ministerstwie Rolnictwa. W pół rokuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News