BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Władze Warszawy biją na alarm. Brakuje pieniędzy na wypłaty 500 plus

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

500 plus nie trafia do wszystkich mieszkańców Warszawy. Jak donosiła w piątek Gazeta Prawna, "część mieszkańców stolicy skarży się, że wciąż nie otrzymała wypłat środków w ramach programu "Rodzina 500+". Władze miasta potwierdzają istnienie problemu. Zgodnie z ich komunikatem, który skierowały do premiera Mateusza Morawieckiego, potrzeba dodatkowo przelać na wypłaty świadczeń 584 mln złotych z budżetu państwa.

 - Aby zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu miasta stołecznego Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł - podawał w piśmie z 13 września Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

W liście Trzaskowskiego do Morawieckiego możemy wyczytać jeszcze, że już we wrześniu zaistniał problem z większą liczbą wniosków niż środków do wypłaty. Władze miasta na wypłatę pieniędzy w ramach 500 plus miały 109,6 mln złotych, a realne zapotrzebowanie na środki w ramach programu we wrześniu to 198 mln złotych.

500 plus nie trafia do wszystkich mieszkańców stolicy

Strona rządowa przekonuje jednak, że Warszawa ma wystarczającą sumę środków, by pokryć zapotrzebowanie na nie w stolicy w pełni. Głos zabrała nawet rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, która zwróciła uwagę na to, że miasto wciąż dysponuje wolnymi środkami, więc nie widzi problemu.

 - Nie wiem, skąd informacje z ratusza o brakujących środkach. Na pewno pieniądze na wszystkie wypłaty są zabezpieczone, środki są wypłacane w transzach zgodnie z harmonogramem. Jeszcze w tym tygodniu miasto dysponowało wolnymi środkami na koncie, więc nie wiemy, z czego wynika cały problem - wskazuje Filipowicz.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, zarówno mazowiecki urząd wojewódzki, jak i nadzorujące go Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że wszystko się w finansach zgadza. Jeśli natomiast istnieje problem, to jedynymi odpowiedzialnymi za jego powstanie są władze Warszawy.

Tagi:

500 plusWarszawa

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]