Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 01.09.2020 02:00

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

500 plus
Pixinio/CC0

500 plus będzie waloryzowane? Mówił o tym jakiś czas temu wiceminister rodziny. Jedno jest pewne, szykują się ogromne zmian w zasadach przyznawania świadczeń. Przyglądamy się szczegółom i zdradzamy najważniejsze informacje o 500 plus.

500 plus ze zmianami

Najważniejszym novum w przyznawaniu 500 plus będzie fakt, że trzeba będzie złożyć nowe wnioski o świadczenia. W tym roku udało się tego uniknąć, a pieniądze trafiały na konta rodziców i opiekunów "z automatu". Po 1 lutego 2021 konieczne będzie pozostawienie w urzędzie lub na platformie ePUAP podania o dalsze pobieranie świadczenia. Aby ułatwić pracę urzędnikom i przyspieszyć rozpatrywanie wniosków wprowadzono dwie, istotne daty graniczne:- od 1 lutego będą przyjmowane wnioski złożone elektronicznie przez ePUAP, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia;- od 1 marca będą przyjmowane wnioski drogą tradycyjną;

Przez wprowadzone zmiany nieco inaczej będzie wyglądała kwestia okresów rozliczeniowych. Nowy okres rozliczania 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022.

Czy 500 plus będzie waloryzowane? Jak wskazuje Gazeta Pomorska, powołująca się na eksperckie głosy – wartość świadczenia jest pożerana przez galopująca inflację i rosnące ceny. Przez zmiany w strukturze kosztowej polskich gospodarstw wiele rodzin przestało odczuwać realne wsparcie z tytułu pobieranie świadczenia 500 plus. Niestety, Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że w budżecie na rok 2021 nie zapewniono środków na waloryzacje lub inne podwyższenie świadczenia 500 plus.

<