BiznesINFO.pl
500 plus

Pixinio/CC0

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

1 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

500 plus będzie waloryzowane? Szykują się ogromne zmiany. Co czeka osoby pobierające świadczenie socjalne i co należy o nich wiedzieć? Czy możliwa jest podwyżka świadczenia, tak jak rent i emerytur?

500 plus będzie waloryzowane? Mówił o tym jakiś czas temu wiceminister rodziny. Jedno jest pewne, szykują się ogromne zmian w zasadach przyznawania świadczeń. Przyglądamy się szczegółom i zdradzamy najważniejsze informacje o 500 plus.

500 plus ze zmianami

Najważniejszym novum w przyznawaniu 500 plus będzie fakt, że trzeba będzie złożyć nowe wnioski o świadczenia. W tym roku udało się tego uniknąć, a pieniądze trafiały na konta rodziców i opiekunów "z automatu". Po 1 lutego 2021 konieczne będzie pozostawienie w urzędzie lub na platformie ePUAP podania o dalsze pobieranie świadczenia. Aby ułatwić pracę urzędnikom i przyspieszyć rozpatrywanie wniosków wprowadzono dwie, istotne daty graniczne:- od 1 lutego będą przyjmowane wnioski złożone elektronicznie przez ePUAP, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia;- od 1 marca będą przyjmowane wnioski drogą tradycyjną;

Przez wprowadzone zmiany nieco inaczej będzie wyglądała kwestia okresów rozliczeniowych. Nowy okres rozliczania 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022.

Czy 500 plus będzie waloryzowane? Jak wskazuje Gazeta Pomorska, powołująca się na eksperckie głosy – wartość świadczenia jest pożerana przez galopująca inflację i rosnące ceny. Przez zmiany w strukturze kosztowej polskich gospodarstw wiele rodzin przestało odczuwać realne wsparcie z tytułu pobieranie świadczenia 500 plus. Niestety, Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że w budżecie na rok 2021 nie zapewniono środków na waloryzacje lub inne podwyższenie świadczenia 500 plus.

<

Tagi:

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >