BiznesINFO.pl
500 plus

Pixinio/CC0

Szykują się zmiany w programie 500 plus. Będzie waloryzacja świadczenia?

1 Września 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

500 plus będzie waloryzowane? Szykują się ogromne zmiany. Co czeka osoby pobierające świadczenie socjalne i co należy o nich wiedzieć? Czy możliwa jest podwyżka świadczenia, tak jak rent i emerytur?

500 plus będzie waloryzowane? Mówił o tym jakiś czas temu wiceminister rodziny. Jedno jest pewne, szykują się ogromne zmian w zasadach przyznawania świadczeń. Przyglądamy się szczegółom i zdradzamy najważniejsze informacje o 500 plus.

500 plus ze zmianami

Najważniejszym novum w przyznawaniu 500 plus będzie fakt, że trzeba będzie złożyć nowe wnioski o świadczenia. W tym roku udało się tego uniknąć, a pieniądze trafiały na konta rodziców i opiekunów "z automatu". Po 1 lutego 2021 konieczne będzie pozostawienie w urzędzie lub na platformie ePUAP podania o dalsze pobieranie świadczenia. Aby ułatwić pracę urzędnikom i przyspieszyć rozpatrywanie wniosków wprowadzono dwie, istotne daty graniczne:- od 1 lutego będą przyjmowane wnioski złożone elektronicznie przez ePUAP, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia;- od 1 marca będą przyjmowane wnioski drogą tradycyjną;

Przez wprowadzone zmiany nieco inaczej będzie wyglądała kwestia okresów rozliczeniowych. Nowy okres rozliczania 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022.

Czy 500 plus będzie waloryzowane? Jak wskazuje Gazeta Pomorska, powołująca się na eksperckie głosy – wartość świadczenia jest pożerana przez galopująca inflację i rosnące ceny. Przez zmiany w strukturze kosztowej polskich gospodarstw wiele rodzin przestało odczuwać realne wsparcie z tytułu pobieranie świadczenia 500 plus. Niestety, Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że w budżecie na rok 2021 nie zapewniono środków na waloryzacje lub inne podwyższenie świadczenia 500 plus.

<

<

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >