BiznesINFO.pl

Biznes Info

300 plus nie tylko dla dzieci. Mało kto ma pojęcie, pieniądze wypłacają też dorosłym

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu "Dobry start". Okazuje się, że z 300 plus mogą skorzystać także dorośli, bowiem ustawa przewiduje pewnego rodzaju furtkę. Luka w przepisach czy celowe zagranie rządu?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest 300 plus

  • Komu przysługuje i dlaczego mogą skorzystać z niego dorośli

  • Jakie zmiany szykują się w programie

300 plus ma wyrównać szanse

300 plus to świadczenie wypłacane od 2018 r. Rządzący na oficjalnej stronie internetowej podkreślają, że program "Dobry start" to inwestycja w edukację polskich dzieci, z której korzysta 4,5 mln uczniów.

300 plus przysługuje bez względu na dochód rodziny. Łącznie przez trzy lata obowiązywania programu, 300 plus pochłonęło 131 mln zł - wynika z danych opublikowanych na rządowych stronach. Jednakże wraz z 2021 r. szykują się zmiany w programie.

Przede wszystkim zmieni się sposób wypłaty 300 plus oraz składania wniosków o przyznanie świadczenia. Resort rodziny i polityki społecznej chce, aby pieniądze były przyznawane tylko poprzez przelew na konto bankowe. Z kolei wniosek będzie można złożyć tylko w formie elektronicznej.

Budzi to poważne wątpliwości związane z dostępem do świadczenia. Musimy pamiętać, że część opiekunów prawnych w Polsce to dziadkowie, którzy nie mają umiejętności obsługi komputera.

Co więcej, 300 plus ma pomóc dzieciom i wyrównać ich szansę na dostęp do edukacji, a zatem po prostu wspomóc najuboższych. To właśnie oni często nie mają dostępu do internetu, a tradycyjna forma złożenia wniosku, czy otrzymania świadczenia, jest jedynym sposobem na skorzystanie z niego.

Przypomnijmy, że "Dobry start" nie będzie przyznawany w formie przekazu pocztowego lub wypłacany do ręki. To również buduje swoistego rodzaju przeszkodę.

300 plus także dla dorosłych

Jednakże ustawodawca przyznaje 300 plus również dorosłym. Pieniądze przysługują uczniom do 20. roku życia oraz do 24. roku życia w przypadku osób niepełnosprawnych. Kto dokładnie może skorzystać?

Dorośli mogą skorzystać za sprawą furtki pozostawionej w ustawie. 300 plus przysługuje także dorosłym uczniom szkół policealnych oraz uczęszczającym do szkół dla dorosłych. Wygląda na to, że było to celowe posunięcie ze strony rządu.

Pieniądze z programu "Dobry start" nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola i żłobków. Co więcej, z programu nie mogą skorzystać także studenci.

Warto wiedzieć, że złożenie wniosku w lipcu lub w sierpniu gwarantuje wypłatę pieniędzy przed 30 września. Z kolei wniosek złożony w kolejnych miesiącach sprawi, że 300 plus trafi do beneficjentów w przeciągu następnych dwóch miesięcy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

świadczenia socjalneDzieckopieniądze

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]