Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > 27 mld zł na kontach podatników. „Spektakularna obniżka podatków”
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 14.06.2023 14:35

27 mld zł na kontach podatników. „Spektakularna obniżka podatków”

Pieniądze
Domena publiczna

Podczas konferencji, która odbyła się w środę, 14 czerwca, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwa Finansów podali, że kwota zwrotów, która trafiła na konta podatników po rozliczeniu PIT za ubiegły rok, przekroczyła 27 mld zł.

27 mld zł zwrotów podatków

Wiceminister finansów, pełniący jednocześnie funkcję szefa Krajowej Administracji Skarbowej poinformował, że podatnicy otrzymali w sumie ponad 27 mld zł zwrotów podatków. Stwierdził, że rekordowe sumy są zasługą „Polskiego Ładu”.

Podatnicy złożyli w sumie 15,7 mln deklaracji, a przeciętna kwota, którą zwróciła skarbówka, wynosi 1715,45 zł. 

Na zwrot podatku podatnicy musieli czekać średnio 19 dni. Wiceminister Bartosz Zbaraszczuk powiedział, że ubiegły rok przyniósł "duże zmiany i spektakularną obniżkę podatków”.

Dopłaty

1,8 mln podatników musiało dopłacić skarbówce na łączną kwotę 11,2 mld zł. Resort przypomniał, że rok wcześniej dopłacić musiało 4,9 mln osób na łączną kwotę 14,9 mld zł.

Jak wysoka będzie Twoja emerytura? Możesz sam to sprawdzić. ZUS już przeliczył waloryzację.

Rozliczenie elektroniczne najpopularniejsze

Podatnicy w większości postawili na elektroniczne rozliczenie podatku. Najwięcej, bo 11,9 mln deklaracji złożono za pomocą usługi Twój e-PIT. Natomiast na papierową formę rozliczenia zdecydowało się 1,3 mln podatników.