Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1300 zł miesięcznie dla każdego. Bez względu na wiek i zarobki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.05.2024 13:10

1300 zł miesięcznie dla każdego. Bez względu na wiek i zarobki

pieniądze, kobieta, mężczyzna
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Jakiś czas temu padł rewolucyjny pomysł wprowadzenia świadczenia finansowego, które miałoby przysługiwać wszystkim. Pieniądze należałyby się każdemu, bez względu na jego wiek czy zarobki. Co ciekawe, niektóre kraje już testują takie rozwiązanie. Czy możemy spodziewać go także w Polsce? Wyjaśniamy.

Dodatkowe pieniądze dla wszystkich obywateli

Już kilka lat temu pojawiły się pierwsze doniesienia w sprawie wprowadzenia w Polsce nowego, rewolucyjnego świadczenia. Chodzi tutaj o bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli dodatkowe wsparcie finansowe dla każdego obywatela.

Jego celem jest zapewnienie podstawowych potrzeb egzystencjonalnych. Okazuje się, że jakiś czas temu planowano przeprowadzenie testów bezwarunkowego dochodu podstawowego, które finalnie nigdy się nie odbyły.

Zobacz także: Polacy mogą dostać nawet 30 tys. zł dopłaty. Wkrótce ruszy nabór wniosków

Właśnie się zaczęło. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

1300 złotych miesięcznie dla każdego. Testy świadczenia w Polsce

Tuż przed pandemią określono nawet szczegóły dotyczące tego, jak rewolucyjne świadczenie miałoby funkcjonować. Testy miały odbyć się w dziewięciu gminach w województwie warmińsko-mazurskim. 

Pandemia przerwała prace nad dodatkiem i jak na razie nie wiadomo, czy zostaną one wznowione. Co ciekawe, określono również wtedy, ile takie świadczenie miałoby wynosić. Okazuje się, że Polacy mieli otrzymywać 1300 złotych miesięcznie przez dwa lata

Niektóre kraje już wprowadziły to rewolucyjne świadczenie

Pomysł na wdrożenie takiego wsparcia finansowego nie jest niczym nowym. Jak się okazuje, rozwiązanie było już testowane w innych krajach, takich jak Finlandia czy Kanada. Koncepcja tego świadczenia jest rewolucyjna, bo dodatkowe pieniądze przysługują każdemu obywatelowi.

Bezwarunkowy dochód podstawowy, jak sama nazwa wskazuje, należy się wszystkim, bez względu na wiek, zarobki, miejsce zamieszkania czy też stan zdrowia. Wprowadzenie takiej formy wsparcia byłoby kontrowersyjne, bowiem świadczenie ma wielu zwolenników, jak również przeciwników.