BiznesINFO.pl
portfel-pieniądze-biznesinfo

Biznesinfo

Zwrot podatku można otrzymać szybciej. Wystarczy spełnić dwa warunki

21 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Żeby otrzymać zwrot podatku z urzędu skarbowego, trzeba czekać nawet trzy miesiące (zakładając, że dokonujemy rozliczenia z wykorzystaniem formy drukowanej). Może to być uciążliwe dla podatnika, który potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Tymczasem doradca podatkowy zapytany przez Puls Biznesu wyjaśnia, że aby skrócić czas oczekiwania na zwrot nadpłaty, warto do 15 lutego złożyć elektroniczną deklarację podatkową.

Jak przyspieszyć zwrot podatku?

W przypadku rozliczeń dokonywanych online zwrot nadpłaty następuje w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji podatkowej. Natomiast przy rozliczeniu z wykorzystaniem formy drukowanej okres ten wydłuża się do trzech miesięcy. 

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy w Vialto Partners tłumaczy w rozmowie z Pulsem Biznesu, że zeznanie warto złożyć do 15 lutego. Wtedy mamy szansę na szybsze zweryfikowanie zeznania przez urząd skarbowy i szybszy zwrot, przed innymi podatnikami — wyjaśnia ekspert.

Nie oznacza to jednak, że jeśli deklarację złożymy 23 stycznia, to w tym samym dniu fiskus ją zaakceptuje. Będzie to miało miejsce dopiero w połowie lutego.

Doradca podatkowy dodaje również, że korzystając z usługi e-PIT, trzeba pamiętać, iż zeznanie przygotowanie przez fiskusa pokaże się w systemie dopiero 15 lutego.

Automatyczna akceptacja

Jeśli zeznanie podatkowe wygenerowane w systemie e-PIT zostanie przez podatnika zaakceptowane (lub naniesie on na nie poprawki) już 16 lutego, wówczas otrzyma zwrot podatku do 4 kwietnia. Natomiast, jeśli nie podejmie żadnych działań w tym zakresie, deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana dopiero 2 maja. Jest to ostateczny termin dokonywania rozliczeń podatkowych.

Lepiej rozliczać się online?

Na korzyść internetowego sposobu rozliczania przemawiają m.in. właśnie terminy. Dotyczy to również dokonania ewentualnej korekty. Jeśli podatnik zrobi to przez internet, otrzyma zwrot nadpłaty w ciągu 1,5 miesiąca. Natomiast, jeśli zdecyduje się na formę drukowaną, będzie musiał czekać nawet 3 miesiące.

Poza tym ułatwienie dla podatników stanowi fakt, iż system sam oblicza wysokość należnego podatku i kontroluje, czy nie pominięto wprowadzenia jakichś danych. Joanna Narkiewicz-Tarłowska przyznaje jednak na łamach Pulsu Biznesu, że zawsze warto zajrzeć do już wygenerowanego rozliczenia i sprawdzić, czy wszystko, aby na pewno się zgadza.

Tagi:

Fiskuszwrot podatkupieniądze

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Podatki po nowemu od 1 lipca

Finanse

Sprzedajesz bez działalności gospodarczej? Uważaj, bo zapłacisz krocie

Czytaj więcej >

Finanse

Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS

Czytaj więcej >

Finanse

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić PIT. Dotyczy to głównie najlepiej zarabiających

Czytaj więcej >

Finanse

10 zł prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają wyższe opłaty

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Kiedy najniższa krajowa w Polsce przekroczy 10 000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Wysoka waloryzacja emerytur nie dla wszystkich. Mundurowi nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >