Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku można otrzymać szybciej. Wystarczy spełnić dwa warunki
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.01.2023 15:49

Zwrot podatku można otrzymać szybciej. Wystarczy spełnić dwa warunki

portfel-pieniądze-biznesinfo
Biznesinfo

Żeby otrzymać zwrot podatku z urzędu skarbowego, trzeba czekać nawet trzy miesiące (zakładając, że dokonujemy rozliczenia z wykorzystaniem formy drukowanej). Może to być uciążliwe dla podatnika, który potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki. Tymczasem doradca podatkowy zapytany przez Puls Biznesu wyjaśnia, że aby skrócić czas oczekiwania na zwrot nadpłaty, warto do 15 lutego złożyć elektroniczną deklarację podatkową.

Jak przyspieszyć zwrot podatku?

W przypadku rozliczeń dokonywanych online zwrot nadpłaty następuje w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji podatkowej. Natomiast przy rozliczeniu z wykorzystaniem formy drukowanej okres ten wydłuża się do trzech miesięcy. 

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy w Vialto Partners tłumaczy w rozmowie z Pulsem Biznesu, że zeznanie warto złożyć do 15 lutego. Wtedy mamy szansę na szybsze zweryfikowanie zeznania przez urząd skarbowy i szybszy zwrot, przed innymi podatnikami — wyjaśnia ekspert.

Nie oznacza to jednak, że jeśli deklarację złożymy 23 stycznia, to w tym samym dniu fiskus ją zaakceptuje. Będzie to miało miejsce dopiero w połowie lutego.

Doradca podatkowy dodaje również, że korzystając z usługi e-PIT, trzeba pamiętać, iż zeznanie przygotowanie przez fiskusa pokaże się w systemie dopiero 15 lutego.

Automatyczna akceptacja

Jeśli zeznanie podatkowe wygenerowane w systemie e-PIT zostanie przez podatnika zaakceptowane (lub naniesie on na nie poprawki) już 16 lutego, wówczas otrzyma zwrot podatku do 4 kwietnia. Natomiast, jeśli nie podejmie żadnych działań w tym zakresie, deklaracja zostanie automatycznie zaakceptowana dopiero 2 maja. Jest to ostateczny termin dokonywania rozliczeń podatkowych.

Lepiej rozliczać się online?

Na korzyść internetowego sposobu rozliczania przemawiają m.in. właśnie terminy. Dotyczy to również dokonania ewentualnej korekty. Jeśli podatnik zrobi to przez internet, otrzyma zwrot nadpłaty w ciągu 1,5 miesiąca. Natomiast, jeśli zdecyduje się na formę drukowaną, będzie musiał czekać nawet 3 miesiące.

Poza tym ułatwienie dla podatników stanowi fakt, iż system sam oblicza wysokość należnego podatku i kontroluje, czy nie pominięto wprowadzenia jakichś danych. Joanna Narkiewicz-Tarłowska przyznaje jednak na łamach Pulsu Biznesu, że zawsze warto zajrzeć do już wygenerowanego rozliczenia i sprawdzić, czy wszystko, aby na pewno się zgadza.