Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS zwraca pieniądze. Wielu Polaków już otrzymało przelewy, reszta do 3 sierpnia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 17.07.2023 09:09

ZUS zwraca pieniądze. Wielu Polaków już otrzymało przelewy, reszta do 3 sierpnia

zus-pieniadze-iberion
Biznesinfo

Z tytułu nadpłaconej składki zdrowotnej Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 783 mln zł. Zwroty trafiły do ponad 380 tys. przedsiębiorców. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że kolejna transza przelewów jest w przygotowaniu i trafi na konta przedsiębiorców najpóźniej do 3 sierpnia.

Kto otrzyma zwrot z ZUS-u?

W tym roku każda osoba prowadząca działalność i opłacająca składki na własne ubezpieczenia, miała obowiązek dostarczyć do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli rozliczenie wykazało nadpłatę, to wniosek o jej zwrot został automatycznie utworzony na profilu płatnika składek na platformie PUE ZUS. Należało go sprawdzić i jeśli wszystkie informacje były poprawne – zaakceptować i wysłać w terminie do 5 czerwca. Jeżeli z rozliczenia wynikała nadpłata, a wniosek nie pojawił się na platformie, płatnik mógł samodzielnie sporządzić taki dokument, wybierając wniosek RZS-R.

Uśpione pieniądze w ZUS-ie. Sprawdź, czy masz prawo je odziedziczyć

ZUS oddał już 783 mln zł

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska przekazała na łamach PAP, że już 381 tys. przedsiębiorców otrzymało zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Chodzi o łączną kwotę ponad 783 mln zł. Kolejna transza przelewów na przeszło 340 mln zł jest właśnie przygotowywana. Pieniądze popłyną do 206 tys. osób. W rezultacie już niebawem kwota zwrotu przekroczy miliard złotych.

Nadpłatę przekazujemy na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia tego roku. Staramy się, aby te środki trafiły na konta przedsiębiorców jak najszybciej – podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

Co, jeśli płatnik nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty?

Jeśli przedsiębiorca nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty w ustalonym terminie (tj. do 5 czerwca), ZUS rozliczy nadpłatę najpóźniej do końca br. Natomiast, jeśli płatnik będzie miał zaległości z tytułu składek bądź nienależnie pobranych świadczeń, to ta nadpłata zostanie w pierwszej kolejności przeznaczona na pokrycie zaległości finansowych w ZUS-ie.