BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS udostępnił Polakom symulację emerytur. Stawki będą w większości głodowe

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

ZUS zaprezentował symulacje emerytur. Na Platformie Usług Elektronicznych ubezpieczeni mogą sprawdzić, jakie świadczenie będzie im przysługiwało po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla większości osób nie są to zbyt korzystne wyliczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sprawdzić prognozowaną emeryturę

  • Na jakiej podstawie ZUS dokonuje symulacji

  • Jakie są przykładowe wyliczenia

ZUS odsłania karty w sprawie emerytur

ZUS nie wysyła już informacji o stanie kont do ubezpieczonych w formie papierowej. Każdy, kto chciałby sprawdzić prognozowaną emeryturę musi odwiedzić Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany, który można założyć w urzędzie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Następnie należy kliknąć w zakładkę “Ubezpieczony”, która znajduje się w prawnym górnym rogu serwisu. Kolejny krok to pozycja “informacje o stanie konta”. 

Po kliknięciu w zakładkę na PUE ZUS pojawi się zestawienie lat, w których ubezpieczony płacił składki. Po wybraniu pozycji “informacja za 2020 r.” należy kliknąć w zakładkę “szczegóły”, a później “hipotetyczna emerytura”.

W wyliczeniach ZUS uwzględnia stan środków na koncie i subkoncie na dzień 31 grudnia 2020 r. Ubezpieczeni otrzymują dwie symulacje. W pierwszym wariancie ZUS zakłada, że ubezpieczony będzie pracował do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Druga opcja to rezygnacja z aktywności zawodowej i koniec odkładania składek. 

Polacy nie mogą liczyć na hojność ZUS. Świadczenia będą niskie

W jaki sposób ZUS przeprowadza symulację? Zgromadzony kapitał jest dzielony przez prognozowaną długość życia. Z danych GUS wynika, że 65-latek będzie żył jeszcze przez 217 miesięcy, czyli ok. 18 lat. Z kolei 60-latka ma do przeżycia 260 miesięcy, czyli ponad 21 lat.

Wyliczenia ZUS nie są zbyt korzystne. Mężczyzna, który uzbierał między 450 a 600 tys. zł i zgłosi się po świadczenie tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie mógł liczyć na 2-2,7 tys. zł. Portal money.pl donosi, że mężczyźni najczęściej przechodzą na emeryturę, gdy uda im się uzbierać ok. 600 tys. zł. W rezultacie średnie świadczenie wypłacane mężczyznom przez ZUS opiewa na 2,8 tys. zł.

W jeszcze gorszym położeniu są kobiety. 60-latka, która uzbierała 450-600 tys. zł może liczyć na świadczenie między 1,7 a 2,3 tys. zł. Kobiety najczęściej zgłaszają się emeryturę, gdy zgromadzą 488 tys. zł. W efekcie kwota uśrednionego świadczenia Polek opiewa na zaledwie 1,8 tys. zł.

Jeden rok pracy podwyższa świadczenie 

Wyliczenia ZUS nie przekonują Polaków. Dlatego też z roku na rok coraz więcej osób kontynuuje aktywności zawodowe mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. 

Obecnie 4 na 10 emerytów decyduje się na ten krok. To diametralna zmiana, ponieważ jeszcze kilka lat temu wnioski do ZUS o wypłatę świadczenia kierowało 9 na 10 seniorów, którzy osiągnęli wiek emerytalny. 

Na jaki zysk mogą liczyć pracujący seniorzy? Wydłużenie pracy o rok sprawia, że mężczyzna ma do wydania o ok. 80 tys. zł więcej do końca życia. W przypadku kobiet zysk oscyluje wokół 57 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >