BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS udostępnił Polakom symulację emerytur. Stawki będą w większości głodowe

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

ZUS zaprezentował symulacje emerytur. Na Platformie Usług Elektronicznych ubezpieczeni mogą sprawdzić, jakie świadczenie będzie im przysługiwało po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla większości osób nie są to zbyt korzystne wyliczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sprawdzić prognozowaną emeryturę

  • Na jakiej podstawie ZUS dokonuje symulacji

  • Jakie są przykładowe wyliczenia

ZUS odsłania karty w sprawie emerytur

ZUS nie wysyła już informacji o stanie kont do ubezpieczonych w formie papierowej. Każdy, kto chciałby sprawdzić prognozowaną emeryturę musi odwiedzić Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany, który można założyć w urzędzie lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Następnie należy kliknąć w zakładkę “Ubezpieczony”, która znajduje się w prawnym górnym rogu serwisu. Kolejny krok to pozycja “informacje o stanie konta”. 

Po kliknięciu w zakładkę na PUE ZUS pojawi się zestawienie lat, w których ubezpieczony płacił składki. Po wybraniu pozycji “informacja za 2020 r.” należy kliknąć w zakładkę “szczegóły”, a później “hipotetyczna emerytura”.

W wyliczeniach ZUS uwzględnia stan środków na koncie i subkoncie na dzień 31 grudnia 2020 r. Ubezpieczeni otrzymują dwie symulacje. W pierwszym wariancie ZUS zakłada, że ubezpieczony będzie pracował do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Druga opcja to rezygnacja z aktywności zawodowej i koniec odkładania składek. 

Polacy nie mogą liczyć na hojność ZUS. Świadczenia będą niskie

W jaki sposób ZUS przeprowadza symulację? Zgromadzony kapitał jest dzielony przez prognozowaną długość życia. Z danych GUS wynika, że 65-latek będzie żył jeszcze przez 217 miesięcy, czyli ok. 18 lat. Z kolei 60-latka ma do przeżycia 260 miesięcy, czyli ponad 21 lat.

Wyliczenia ZUS nie są zbyt korzystne. Mężczyzna, który uzbierał między 450 a 600 tys. zł i zgłosi się po świadczenie tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie mógł liczyć na 2-2,7 tys. zł. Portal money.pl donosi, że mężczyźni najczęściej przechodzą na emeryturę, gdy uda im się uzbierać ok. 600 tys. zł. W rezultacie średnie świadczenie wypłacane mężczyznom przez ZUS opiewa na 2,8 tys. zł.

W jeszcze gorszym położeniu są kobiety. 60-latka, która uzbierała 450-600 tys. zł może liczyć na świadczenie między 1,7 a 2,3 tys. zł. Kobiety najczęściej zgłaszają się emeryturę, gdy zgromadzą 488 tys. zł. W efekcie kwota uśrednionego świadczenia Polek opiewa na zaledwie 1,8 tys. zł.

Jeden rok pracy podwyższa świadczenie 

Wyliczenia ZUS nie przekonują Polaków. Dlatego też z roku na rok coraz więcej osób kontynuuje aktywności zawodowe mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. 

Obecnie 4 na 10 emerytów decyduje się na ten krok. To diametralna zmiana, ponieważ jeszcze kilka lat temu wnioski do ZUS o wypłatę świadczenia kierowało 9 na 10 seniorów, którzy osiągnęli wiek emerytalny. 

Na jaki zysk mogą liczyć pracujący seniorzy? Wydłużenie pracy o rok sprawia, że mężczyzna ma do wydania o ok. 80 tys. zł więcej do końca życia. W przypadku kobiet zysk oscyluje wokół 57 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

ZUSemeryturaskładki

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >