BiznesINFO.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

ZUS: ubiegły rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

30 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS przyznała w niedzielę na łamach Radiowej Jedynki, że ubiegłoroczna kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) była jedną z najlepszych w jego historii. Świadczy o tym fakt, że Zakład oddał budżetowi państwa prawie 5,5 mld otrzymanych wcześniej dotacji.

Stopień pokrycia składką jest bardzo wysoki

Prof. Gertruda Uścińska przekazała, że 2022 rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jej zdaniem wpłynęły na to wcześniejsze reformy oraz dobra sytuacja gospodarcza Polski.

W ubiegłym roku z pobranych składek wypłaciliśmy prawie 85 proc. świadczeń, które organizujemy. Także stopień pokrycia składką naprawdę jest bardzo wysoki, ściągalność jest bardzo wysoka — 99,7 proc. — podkreśliła prezes ZUS. 

Przekazała również, że kondycja FUS była na tyle dobra, iż zdecydowano o oddaniu ministrowi finansów 5,5 mld dotacji otrzymanych z budżetu państwa.

Czy grozi nam bankructwo systemu emerytalnego?

Już wcześniej prof. Gertruda Uścińska informowała, że prognoza FUS do 2080 roku pokazuje znaczną stabilność polskiego systemu emerytalnego. Ma tego dowodzić jego wyższe wówczas saldo, mimo iż zmiany demograficzne będą niekorzystne (więcej emerytów, mniej pracujących).

Prezes ZUS wyjaśniła, że wskutek tego, iż nasz system emerytalny opiera się na zdefiniowanej składce, czyli na tym, ile pieniędzy uzbieramy i kiedy zdecydujemy się pobierać świadczenie, jest bardziej odporny na kryzysy oraz problemy demograficzne.

Jej zdaniem wypowiadane publicznie hasła o bankructwie systemu emerytalnego nie są wsparte żadnymi rzeczowymi argumentami.

Tagi:

ZUSemeryturapieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]