Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS: ubiegły rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.01.2023 08:50

ZUS: ubiegły rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Sosnowiec sala obsługi klienta
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS przyznała w niedzielę na łamach Radiowej Jedynki, że ubiegłoroczna kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) była jedną z najlepszych w jego historii. Świadczy o tym fakt, że Zakład oddał budżetowi państwa prawie 5,5 mld otrzymanych wcześniej dotacji.

Stopień pokrycia składką jest bardzo wysoki

Prof. Gertruda Uścińska przekazała, że 2022 rok był jednym z najlepszych w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jej zdaniem wpłynęły na to wcześniejsze reformy oraz dobra sytuacja gospodarcza Polski.

W ubiegłym roku z pobranych składek wypłaciliśmy prawie 85 proc. świadczeń, które organizujemy. Także stopień pokrycia składką naprawdę jest bardzo wysoki, ściągalność jest bardzo wysoka — 99,7 proc. — podkreśliła prezes ZUS. 

Przekazała również, że kondycja FUS była na tyle dobra, iż zdecydowano o oddaniu ministrowi finansów 5,5 mld dotacji otrzymanych z budżetu państwa.

Czy grozi nam bankructwo systemu emerytalnego?

Już wcześniej prof. Gertruda Uścińska informowała, że prognoza FUS do 2080 roku pokazuje znaczną stabilność polskiego systemu emerytalnego. Ma tego dowodzić jego wyższe wówczas saldo, mimo iż zmiany demograficzne będą niekorzystne (więcej emerytów, mniej pracujących).

Prezes ZUS wyjaśniła, że wskutek tego, iż nasz system emerytalny opiera się na zdefiniowanej składce, czyli na tym, ile pieniędzy uzbieramy i kiedy zdecydujemy się pobierać świadczenie, jest bardziej odporny na kryzysy oraz problemy demograficzne.

Jej zdaniem wypowiadane publicznie hasła o bankructwie systemu emerytalnego nie są wsparte żadnymi rzeczowymi argumentami.