BiznesINFO.pl

BiznesInfo

ZUS szykuje się do potężnych zmian. Trwają już prace nad nowym systemem

20 Marca 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozważa powołanie spółki, w której mógłby zatrudniać kluczowych specjalistów, odpowiedzialnych za prace nad KSI 2.0, czytamy na stronie pb.pl. 

ZUS chce zatrzymać informatyków

„Puls Biznesu” podaje, że ZUS jest w czołówce instytucji, które wydają krocie na obsługę informatyczną. W nowo powłanym Centrum Informatyki ZUS, mającym siedzibę w Opolu, pracuje 750 specjalistów, którzy obsługują centralę, oddziały ZUS i wspomagają procesy technologiczne. Łącznie, biorąc także pod uwagę pion operacji i eksploatacji systemów, Zakład zatrudnia około 1,2 tys. osób. To jeden z największych zespołów na rynku.

Włodzimierz Owczarczyk, członek zarządu ZUS, nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów, mówi, że aby zatrzymać najlepszych specjalistów, w ubiegłym roku Zakład przyznawał rekordowe podwyżki. W dziale IT było to do 1500 zł, co pozwoliło na podniesienie miesięcznego wynagrodzenia do około 8800 zł brutto. Wiceprezes ZUS wspomniał także o stabilności zatrudnienia, dodatkach i nagrodach indywidualnych oraz pięciodniowym systemie pracy zdalnej.

Powołanie nowej spółki

"Rozważamy powołanie podmiotu zewnętrznego. Moim zdaniem to jedyna droga, żeby tworzyć bezpieczną informatykę w ZUS. Przez nasze systemy IT przepływa rocznie blisko 0,5 bln zł - to mniej więcej 19 proc. PKB" - mówi Włodzimierz Owczarczyk.

ZUS pracuje nad koncepcją powołania osobnego podmiotu, w którym byliby zatrudnieni specjaliści IT. "Nie chcemy wyważać otwartych drzwi - będziemy analizowali koncepcje takich podmiotów jak Aplikacje Krytyczne czy Agro Aplikacje" - dodaje wiceprezes ZUS.

„Puls Biznesu” podaje, że to nie jest całkowicie nowy pomysł, a powrót koncepcji sprzed lat. Jeżeli Zakład zdecyduje się na powołanie własnej spółki prawa handlowego, konieczna będzie zmiana przepisów

Nowy system

Włodzimierz Owczarczyk mówi, że w nowym podmiocie będą mogły być prowadzone prace koncepcyjne nad następcą Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI), który jest głównym systemem ZUS i jednym z największych na świecie.

Wiceprezes ZUS zauważa, że obecny system jest dobry, ale ma już swoje lata, a zastosowane w nim rozwiązania będą coraz bardziej przestarzałe. Dlatego możliwe, że nowy zespół będzie odpowiedzialny za wprowadzanie nowych koncepcji. 

Możliwe dwie drogi

Zakład rozważa dwa modele pracy nad nowym systemem. Pierwszy polega na stworzeniu go w całości i wdrożeniu gotowego rozwiązania. Drugi przewiduje pisanie i implementację kodu kawałek po kawałku.

"Pierwsze podejście jest kosztowne i może być bardzo kłopotliwe. W tym modelu trzeba by pisać system i na bieżąco go aktualizować po każdej zmianie prawa, mimo że nie byłby wykorzystywany. W drugim wariancie system może nie być postrzegany jako całkiem nowy, ale jest to bezpieczniejsze operacyjnie i bardziej efektywne z punktu widzenia finansów państwa" - sprecyzował Włodzimierz Owczarczyk.

Tagi:

ZUSpraca

Podobne artykuły

Finanse

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zdecydował. Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów
Czytaj więcej >

Praca

Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza
Czytaj więcej >

Finanse

300 zł na dziecko. Nabór wniosków rusza już niebawem
Czytaj więcej >

Finanse

Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Owocowe czwartki już nie kuszą. Polacy wskazują na inny, ważniejszy benefit pracowniczy
Czytaj więcej >
Praca

Maria Gil-Sobczyk

Czesi szukają pracowników, zatrudnienie od zaraz. Przeciętne wynagrodzenie od 9,5 do 13 tys. zł
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >