BiznesINFO.pl > Polska i Świat > ZUS nie ma dobrych wieści dla emerytów. Nie wszyscy skorzystają na Polskim Ładzie
Joanna Leja
Joanna Leja 22.03.2022 09:30

ZUS nie ma dobrych wieści dla emerytów. Nie wszyscy skorzystają na Polskim Ładzie

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
Biznesinfo

Wbrew zapowiedziom rządu nie wszyscy emeryci skorzystają na Polskim Ładzie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że wśród najbiedniejszych są tacy emeryci, którzy na Polskim Ładzie wcale nie zyskają.

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza" grupa osób z najniższymi świadczeniami, wcale nie skorzysta na Polskim Ładzie. Poinformował też o tym ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że osoby z najniższymi emeryturami dostaną od stycznia dokładnie takie same przelewy jak do tej pory.

– Świadczenia za styczeń 2022 r: w przybliżeniu do 483 zł – będą wypłacone w tej samej kwocie jak wypłacane za grudzień 2021 r. z ograniczoną składką zdrowotną do zaliczki obowiązującej do 31 grudnia 2021 r. – informuje ZUS. Oznacza to, że emeryci, którzy dostają emeryturę od 2 500 zł do 4 920 zł, różnicy nie zauważą, bo kwota, o którą zwiększyłoby się świadczenie, w całości pokryje wzrost składki zdrowotnej. Zaś osoby, które mają najwyższe świadczenia, będą dostawać mniejsze emerytury. Niższa kwota zaliczki nie pokryje 9 proc. składki zdrowotnej.