BiznesINFO.pl
zus bi

Biznes Info

ZUS blisko zapaści? Związkowcy biją na alarm

18 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Jak wynika z informacji Związkowej Alternatywy ZUS wcale nie radzi sobie tak dobrze jak zapewniał ostatnio. Wręcz dostaje zadyszki przez Polski Ład, pracownicy ZUS alarmują, że system jest "na granicy załamania".

Jak oceniają związkowcy część przepisów Polskiego Ładu jest niejasna, a pracownicy są niewystarczająco przeszkoleni.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion

Rząd odebrał finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

CZYTAJ DALEJ

Jak podaje Związkowa Alternatywa pracownicy zatrudnieni w Salach Obsługi Klienta i w Centrum Obsługi Telefonicznej są niewystarczająco przeszkoleni do odpowiedzi na zapytania klientów związane z rozwiązaniami zawartymi w Polskim Ładzie. Szkolenia są prowadzone tylko online, w formie prezentacji.

– Nie ma szczegółowych wyjaśnień ani przykładów i nie wiadomo, do kogo iść, aby poznać szczegóły. Na dodatek pracownicy często nie są w stanie brać w nich udziału, bo otrzymują w tym samym czasie inne obowiązki. Pracownicy Sal Obsługi Klienta muszą w tym samym czasie obsługiwać klientów w urzędzie, e-wizyty, maile i infolinię. Część z nich jest zmuszana do nadgodzin. Inni poświęcają swój prywatny czas w domu, aby się doszkolić, za co się nie otrzymują dodatkowych wynagrodzeń – czytamy w oświadczeniu.

Pracownicy martwią się o swoje bezpieczeństwo


Związkowcy zwracają też uwagę na trudną sytuację w placówkach ZUS. Zauważają, że wiele jednostek ZUS jest przepełnionych, klienci są stłoczeni w sali, nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek, nie zachowują odstępu.

primark-kolejka-wejście-obostrzenia w sklepach-iberion

Papier toaletowy ponownie znika z półek. Polacy boją się wzrostów cen

CZYTAJ DALEJ

– Często pracownicy mają wpuszczać do placówek wszystkich klientów, bez limitów, co tym bardziej naraża ich na zakażenie koronawirusem – piszą związkowcy. – Organizacja pracy jest fatalna i władze Zakładu nie panują nad tym, co się dzieje. Na dodatek liczba oczekujących przekracza możliwości pracowników, których jest zdecydowanie za mało. Klienci zasypują telefony wszystkie jednostki Zakładu, pytając nie tylko o Polski Ład, ale też choćby o dofinansowania do gazu – dodają.

500 plus w ZUS


Warto przypomnieć, że od początku roku ZUS przejął obsługę programu Rodzina 500+. Prezes Uścińska deklarowała, że za jego funkcjonowanie będzie odpowiadać 50 osób, ale jak podaje Związkowa Alternatywa w praktyce pracują przy nim tysiące ludzi.

– Mimo wzrostu zakresu obowiązków wynagrodzenia pracowników ZUS są bardzo niskie i Zakład nie przewiduje żadnych dodatkowych środków na pensje. W tej sytuacji apelujemy do rządu o natychmiastową interwencję. Zapaść ZUS-u już teraz uderza w pracowników Zakładu, a bez szybkich zmian wkrótce uderzy w całe społeczeństwo – alarmują związkowcy.


Tagi:

ZUSPolski Ład

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.

Polska i Świat

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Czytaj więcej >
Pixabay/beauty_of_nature

Polska i Świat

Eksperci o wieku emerytalnym. Według danych co siódmy emeryt pracuje

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rynek nieruchomości czeka rewolucja. Nowy przepis może wywindować w górę ceny mieszkań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeżeli posiadasz psa lub kota, dostaniesz od państwa setki złotych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tańsze bilety na pociąg już w tym miesiącu. Premier zapowiada obniżki cen

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeden punkt na Ziemi okazuje się surowcowym eldorado. Na szczęście jest daleko od Rosji

Czytaj więcej >