Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS alarmuje, tysiące Polaków nie dostały pieniędzy przez prosty błąd. Zakład wskazuje na co uważać
Joanna Buczyńska
Joanna Buczyńska 22.04.2022 15:26

ZUS alarmuje, tysiące Polaków nie dostały pieniędzy przez prosty błąd. Zakład wskazuje na co uważać

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
biznesinfo

ZUS poinformował o najczęstszych błędach popełnianych przez rodziców przy wypełnianiu wniosków “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Są to błędy dotyczące złożenia kilku wniosków na to samo dziecko lub podanie nieprawidłowego numeru PESEL. Błędy są wychwytywane przez ZUS i mają swoje konsekwencje. 

W całym kraju złożono już ponad 502 tys. wniosków. Z tego 498 tys. zostało pozytywnie rozpatrzonych. Dolnoślązacy otrzymali już 91 760 500 zł. Ci, którym ZUS przyznał świadczenie w okresie od 11 do 15 kwietnia otrzymają pierwszą wypłatę do 22 kwietnia br. wraz z wyrównaniem.

Najczęstsze błędy we wnioskach

W przypadku błędów ZUS kontaktuje się z wnioskodawcą w celu wyjaśnienia spraw. 

ZUS sprawdza poprawność wypełnionych dokumentów i w toku okazuje się, że np. rodzic dziecka złożył kilka wniosków na to samo dziecko. Rodzic składający kilka wniosków podaje w każdym formularzu sprzeczne ze sobą dane.

Najczęstszym błędem jest podanie numeru PESEL innego członka rodziny. Rodzice podają zły numer PESEL lub nie wpisują go wcale, co wydłuża rozpatrzenie wniosku. Sprawę utrudnia również fakt, że przy rozwodzących się rodzicach, każdy rodzic wysyła podanie na to samo dziecko, a rodzice nie mogą się porozumieć.

Jak wyjaśnia Iwona Kowalska -Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS: - Staramy się jak najszybciej rozpatrywać wnioski o wypłatę, ale w niektórych dokumentach błędy są poważne, a to wpływa na wydłużenie czasu realizacji -. Rzeczniczka alarmuje, by nie spieszyć się z wysłaniem wniosku. Należy go dwa razy sprawdzić a później wysłać.

Czym jest “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”

Przypomnijmy, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to zupełnie nowe świadczenie dla rodziców. Skierowane jest dla drugiego, trzeciego i kolejnego dziecka. Świadczenie przysługuje dziecku od ukończenia 12 miesiąca życia aż do ukończenia 35 miesiąca. 

Rodzic ma możliwość wyboru formy otrzymywanych świadczeń. Pierwsze to świadczenie w wysokości 500 zł przyznawane przez 24 miesiące, lub druga możliwość to świadczenie w wysokości 1000 zł przez 12 kolejnych miesięcy.

Świadczeniami zajmuje się Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Wnioski należy składać elektronicznie.

Tagi: ZUS