BiznesINFO.pl
ZUS przypomina, o północy mija termin

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ZUS do północy przyjmuje wnioski o umorzenie składek. Później szansa przepadnie

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

ZUS informuje, że 15 marca br. mija termin złożenia wniosku o umorzenie składek. Składki odprowadzane do ZUS można umorzyć za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Przepisy dotyczą tylko tych przedsiębiorców, którzy działają w szeroko rozumian

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu ZUS umorzy składki

  • Jakie warunki trzeba spełnić

  • Jakie dokumenty dostarczyć do Zakładu

ZUS umorzy składki

Od 26 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy zajmujący się szeroko rozumianą kulturą mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek z lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Ich działalność musi być oznaczona odpowiednim kodem według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007

"Rozwiązanie dotyczy: twórców, artystów, architektów, obiektów kulturalnych, przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z produkcją, dystrybucją i projekcją filmów (kody PKD: 59.11.Z, 59.12.Z, 59.13.Z, 59.14.Z, 71.11.Z, 90.03.Z, 90.04.Z), firm świadczących usługi edukacyjne na rzecz muzeów (kody PKD: 85.51.Z, 85.52.Z, 85.59, 85.60.Z) oraz płatników składek prowadzących tzw. muzea prywatne wpisane do ministerialnego wykazu" - informuje ZUS.

Zwolnienie przysługuje wtedy, gdy przychód z prowadzonej działalności był niższy o 75 proc.

- Trzeba porównać pierwszy miesiąc objęty wnioskiem o zwolnienie z tym samym miesiącem roku 2019. Należy spełnić także warunek, aby być zgłoszonym, jako płatnik w ZUS do 30 czerwca 2020 r. i złożyć w terminie deklaracje rozliczeniowe - mówi cytowana w komunikacie Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

ZUS przypomina o mijającym terminie

Zwolnienie przysługuje także za składki już opłacone. W takim przypadku ZUS zwróci należne przedsiębiorcy pieniądze lub przekaże je na poczet kolejnych miesięcy składkowych.

"Muzea i firmy świadczące usługi edukacyjne na rzecz muzeów powinny skorzystać z wniosku o symbolu RDZ-M. Pozostali wypełniają wniosek RDZ-B" - przypomina ZUS.

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS należy złożyć do 15 marca poprzez platformę PUE ZUS. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że ZUS będzie wymagał dodatkowych dokumentów.

"We wniosku oprócz informacji dotyczących sytuacji ekonomicznej należało też podać: wielkość podmiotu (mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca, inny przedsiębiorca), powiązanie z innymi przedsiębiorcami, datę utworzenia podmiotu, formę prawną podmiotu, czy otrzymałeś pomoc na ratowanie, której nie spłaciłeś, lub pomoc na restrukturyzację której nadal podlegasz, czy otrzymałeś już pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19" - przestrzega ZUS.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >