BiznesINFO.pl > Twój portfel > ZUS wypłaca coraz mniej rent. Będzie miał spore oszczędności
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:22

ZUS wypłaca coraz mniej rent. Będzie miał spore oszczędności

ZUS i renty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile rent ZUS wypłacił w 2020 r.

  • Ile ZUS zaoszczędził na ograniczeniu wypłat

  • Z czego wynika ten spadkowy trend

ZUS coraz mniej hojny. Lawinowy spadek liczby rencistów

ZUS to instytucja, od której zależy dobrobyt milionów seniorów pobierających emerytury i renty. Z najnowszych ustaleń „Faktu” wynika, że instytucja przekazuje coraz mniej pieniędzy na poczet rencistów. Powód? Z roku na rok ubywa uprawnionych do tego świadczenia.

W 2019 r. ZUS wspierał ok. 675 tys. rencistów. W 2020 r. ich liczba wynosiła już tylko 640 tys. To spadek o ok. 35 tys. zaledwie w przeciągu roku.

Zmniejszenie liczby osób uprawnionych do świadczenia to pokłosie kolejnych nowelizacji przepisów, które ograniczają wypłacanie rent. Nie jest to jednak nowy trend - portal money.pl donosi, że w przeciągu dekady liczba rencistów spadła o połowę.

Tracą na tym obywatele, ale zyskuje ZUS. Dzięki bardziej surowemu podejściu do rencistów instytucja zaoszczędziła w tym roku ok. 18 mln zł.

[EMBED-11]

Dlaczego ZUS wypłaca mniej rent?

Zasady przekazywania świadczeń ulegają nieustannym korektom. Czasy, w których obywatel otrzymywał rentę z ZUS na czas nieokreślony odeszły w zapomnienie. Obecnie beneficjent może liczyć co najwyżej na pięcioletni okres wsparcia. Zazwyczaj jest to jednak jeszcze krótszy wymiar czasu.

Z uwagi na niekorzystne przepisy obywatele podejmują próby, aby wydłużyć rentę. Jednak nie wszyscy lekarze przystają na tego typu prośby. Część z nich uważa bowiem, że choroba nie zawsze stanowi przeszkodę w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Coraz częściej można spotkać się również z odpowiedzią, że jeżeli schorzenie nie pozwala na wyuczoną pracę to przecież można zmienić fach.

Byli renciści, którzy czują się poszkodowani, coraz częściej zaskarżają takie decyzję do sądów. Niestety, zazwyczaj przegrywają. ZUS odnosi korzyść w 60 proc. wszystkich wytoczonych spraw.

Osoby uprawnione do renty nie mają co liczyć na bardziej korzystne przepisy - rząd pracuje już nad nowym systemem orzekania o niepełnosprawności. Niewykluczone, że kryteria będą jeszcze bardziej wyśrubowane.

Na jaką kwotę mogą liczyć szczęśliwcy, którym ZUS nadal wypłaca rentę? Po tegorocznej waloryzacji renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 900 zł do 938,16 zł brutto.

Na podwyżkę mogą w tym roku liczyć także osoby z rentą rodzinną i socjalną, które od marca 2021 r. otrzymują 1250,88 zł brutto. Identyczna suma trafia do obywateli, którym przysługuje renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.