Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Znana polska sieć sklepów rośnie w siłę. Depcze po piętach niemieckiej marce
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.03.2023 17:51

Znana polska sieć sklepów rośnie w siłę. Depcze po piętach niemieckiej marce

dino-sklep
Domena publiczna

Wartość sieci sklepów Dino jest już tak duża, że firma znalazła się w TOP 10 największych europejskich detalistów. Od początku 2023 roku akcje sieci marketów urosły o 8 proc., a w ciągu 12 miesięcy – aż o 50 proc. To sprawia, iż firma rozwija się znacznie szybciej niż Biedronka i goni znaną niemiecką markę – Zalando.

Furora na warszawskiej giełdzie

Business Insider podaje, że sieć sklepów Dino można wycenić na podstawie notowań giełdowych na prawie 40 mld zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje firmy wzrosły o 50 proc., a jeśli chodzi o liczbę sklepów, to ta zwiększyła się w 2022 roku o 18,8 proc., czyli do 2 tys. 156 sklepów. Tak błyskawiczny rozwój sprawia, że Dino wyprzedza pod tym względem Biedronkę. Jeśli utrzyma tempo, za 6-7 lat sieci obu marketów zrównają się ze sobą.

Tak dobre wyniki pozwoliły sieci Dino dołączyć do grona europejskich liderów detalicznych. Obecnie polska firma zamyka TOP 10 największych detalistów i niewiele jej brakuje, by prześcignąć Zalando. Numerem jeden zestawienia jest hiszpański holding odzieżowy Inditex, do którego należą sklepy takie jak Zara, Bershka, Stradivarius czy Pull&Bear. Jak na razie holding ten jest 10-krotnie większy od sieci Dino.


 

Realny wzrost zysków

Choć sklepy Dino notują znacznie niższe przychody niż sklepy Biedronki, to wskutek ulokowania placówek z reguły poza dużymi miastami, rentowność pozostaje wysoka. W III kwartale 2022 roku spółka zarobiła rekordowe 339 mln zł – o prawie połowę więcej niż rok wcześniej. Natomiast w ciągu roku licząc do września 2022 roku, zyski firmy przekroczyły 1 mld zł.

Biznes należy do jednego z najbogatszych Polaków

Tomasz Biernacki, twórca i główny udziałowiec sieci Dino, zajął w rankingu najbogatszych Polaków (przygotowanym przez Forbes) drugie miejsce, uplasowując się tym samym tuż za Michałem Sołowowem – przedsiębiorcą prowadzącym działalność w zakresie m.in. w sektora chemicznego, podłóg drewnianych, płytek oraz ceramiki sanitarnej.

Majątek Biernackiego został oszacowany na prawie 20 mld zł.