Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w szkolnictwie od 1 września 2022 roku
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.09.2022 11:28

Zmiany w szkolnictwie od 1 września 2022 roku

szkoła
Domena publiczna

W roku szkolnym 2023/2024 miały nastąpić rewolucyjne zmiany. Nie wszystkie zapowiadane zmiany weszły w życie, pewne są natomiast braki w kadrze nauczycielskiej.

Nowości w edukacji

Nowością będą tzw. godziny czarnkowe. Nauczyciel musi przebywać w szkole i prowadzić konsultacje dla uczniów czy rodziców 1 godzinę tygodniowo ( dotyczy zatrudnionych na ½ lub więcej) lub 1 godzina na 2 tygodnie ( w przypadku mniejszego etatu). Godziny te są obowiązkowe i bezpłatne.

Pojawi się także nowy przedmiot w klasach szkół ponadpodstawowych, historia i teraźniejszość. Jego celem jest zaznajomienie uczniów z historią najnowszą, tzn. od 1945 roku.

Maturzyści natomiast przystąpią do matury w nowej formule. Wrócą matury ustne i zwiększy się limit słów na maturze podstawowej z języka polskiego - minimum 300 słów (w ubiegłych latach 250). 

Nie będzie strzelania

Minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiadał wprawdzie w lipcu, że zamierza ograniczyć liczbę zwolnień z wychowania fizycznego. Podstawą zwolnienia miało być zaświadczenie od lekarza, jednak na razie nie ma nowych przepisów w tej sprawie, więc wszystko zostaje tak jak jest. 

W nowym roku szkolnym nie będzie również obowiązkowej religii i etyki. Wspomniane przedmioty mają się stać obowiązkowe za rok, ale na razie brak odpowiednich przepisów. Nie będzie też obowiązkowej łaciny, tego języka uczyć się będzie tylko wybrana grupa uczniów.

Projekt “Strzelnica w każdym powiecie” również nie był strzałem w dziesiątkę. Większość szkół nie ma dostępu do strzelnic, więc zmiany w programie nauczania można wprowadzić dopiero w przyszłym roku.

Poważnym problemem w polskich szkołach nadal pozostają braki kadrowe. Nauczyciele domagają się 20 proc. podwyżek wynagrodzeń. Podwyżki wprawdzie będą, ale niewielkie.

Niskie zarobki przyczyniają się do tego, że w Polsce brakuje nauczycieli, pisała ostatnio Gazeta Wyborcza. Minister Czarnek jednak zaprzecza tym doniesieniom. Dodaje również, że akcja Związku Nauczycielstwa Polskiego ma charakter czysto informacyjny i żadnego strajku nie będzie.