BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Zmiany w programie "Mój prąd". Rząd chce zachęcić do kupna nie tylko paneli

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Program Mój prąd 3.0. pozwoli Polakom na znacznie bardziej zaawansowane inwestycje. Na większe dofinansowanie będą mogły liczyć osoby, które postanowią dokupić magazyn energii lub stację ładowania pojazdów. Początek zbierania wniosków już za niespełna 3 miesięcy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie nowe elementy ma zawierać program Mój prąd

  • Jakie były dotychczasowe zasady

  • Od kiedy można zgłaszać się po dopłaty

Mój prąd na nowych zasadach. Większe inwestycje, większe dopłaty

Mój prąd to rządowy program dopłat, który od 2019 r. zachęca właścicieli domów do instalowania paneli fotowoltaicznych. Z roku na roku wzrasta zainteresowanie alternatywnymi rozwiązaniami wytwarzania i pobierania energii. - W ubiegłym roku […] zainstalowano 2,2 GW w PV - to dwukrotnie więcej niż w 2019 r. - przyznał w rozmowie z portalem money.pl minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Rząd nie zwalnia tempa i już przygotowuje się do trzeciej edycji popularnego programu. Tym razem Mój prąd ma być wzbogacony o nowe elementy, które oficjalnie jeszcze nie ujrzały światła dziennego.

Portal money.pl ustalił, że jednym z założeń programu Mój prąd 3.0. ma być przyznanie większego wsparcia tym osobom, które zdecydują się zamontować w domach nie tylko panele fotowoltaiczne, lecz także dokupią to nich bank energii, inteligentny system zarządzania energią, ładowarkę do pojazdów elektrycznych lub magazyn chłodu i ciepła.

To ostatnie rozwiązanie pozwala na wyrównywanie zapotrzebowania na energię między dniem a nocą. Przy użyciu tego urządzenia można także wykorzystywać letnie ciepło do ogrzewania w czasie zimy, a zimowy chłód stosować latem.

Jednak tak mało szczegółowe informacje w sprawie nowej odsłony programu Mój prąd nie pozwalają oszacować, na jakie dopłaty będą mogły liczyć potencjalni uczestnicy. - Magazyn energii może kosztować zarówno kilka, kilkanaście, jak i ok. 30 tysięcy złotych - tłumaczył Adam Wąs, który zajmuje się montażem instalacji PV.

Kto będzie mógł zgłosić się po pieniądze w ramach programu Mój prąd?

Rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka poinformował, że szczegóły trzeciej odsłony programu Mój prąd zostaną zaprezentowane za kilka tygodni. Wnioski będzie można wysyłać od 1 lipca 2021 r. Koniec naboru zaplanowano na 20 grudnia 2021 r., choć niewykluczone, że program zakończy się wcześniej jeżeli cała pula środków zostanie wykorzystana.

Mój prąd 3.0. ma obejmować inwestycje zrealizowane między grudniem 2020 r. a grudniem 2021 r. Zatem każdy, kto już zakupił fotowoltaikę lub dopiero planuje to zrobić będzie mógł złożyć wniosek. Co więcej, trzecia odsłona programu Mój prąd ma być także skierowana do osób, które dokonały inwestycji od lutego 2020 r., ale dotychczas nie zgłosiły się po pieniądze.

Na ten moment nie wiadomo, jak zmienią się podstawowe zasady programu. Poprzednia edycja (13 stycznia - 6 grudnia 2020 r.) pozwalała na zdobycie dotacji w wysokości do 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale maksymalnie 5 tys. zł na jedną inwestycję. Nieoficjalne doniesienia sugerują, że nie należy spodziewać się zbyt dużych zmian w kontekście wysokości dofinansowania, ale system przyznawania pieniędzy ma ulec modyfikacji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że Mój prąd 3.0. ma być po raz kolejny skierowany do osób fizycznych, które produkują energię elektryczną na własne potrzeby przy pomocy mikroinslatacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego). Przedział mocy wyznaczono na 2-10 kW. Zatem każdy właściciel domu, który zamontuje instalację i podpisze umowę na odbiór prądu z lokalnym zakładem
energetycznym będzie mógł sprzedawać swój prąd do sieci.

Trzecia odsłona programu Mój prąd będzie finansowana z funduszu React UE, którego głównym celem jest wspieranie gospodarek państw członkowskich UE w procesie wychodzenia z koronakryzysu. Jak na razie nie wiadomo, jaka będzie pula dotacji.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Wikimedia, Ptaqe, lic. CC BY-SA 4.0

Przekop Mierzei Wiślanej. Bursztynu nie ma, nie było i nie będzie

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >