BiznesINFO.pl

East News

Zmiany w podatku od darowizn. Korzystający ze zbiórek i crowdfundingu muszą uważać

31 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Osoby korzystające z portali crowdfundingowych i otrzymujące darowizny od wielu osób muszą uważać. Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą zmiany w podatku od spadków i darowizn, które zmieniają zasady opodatkowania crowdfundingu.

Przepis pojawił się w przyjętej w ostatnim czasie ustawie deregulacyjnej, podwyższającą m.in. kwoty wolne od podatku. Był zaszyty między innymi przepisami; wprowadziła go grupa posłów specjalną poprawką.

Koniec “patronowego eldorado”?

Jak podaje money.pl, zmiana komplikuje sytuację tych osób, które korzystają z platform crowdfundingowych. Chodzi o kwestię zbiórek publicznych i tzw. “donate’ów”, czyli darowizn.

Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od spadków i darowizn zobowiązuje podatnika do zapłacenia podatku w momencie, gdy suma darowizn od jednej osoby przekroczy dany próg w ciągu 5 lat. Są również trzy progi, obowiązujące w zależności od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa osoby przekazującej darowiznę.

Płać za uzbierane tysiące

Ustawa zmienia te zasady w ten sposób, że obowiązek podatkowy powstanie w momencie przekroczenia danej kwoty przez wpłaty również od grupy osób. W przypadku osób obcych, jak podaje money.pl, ten próg będzie wynosił 54 180 zł.

Obowiązek powstanie również i w takiej sytuacji, gdy żadna z obcych zbierającemu osób nie wpłaci kwoty przekraczającej próg obowiązujący obecnie (5 308 zł). Sumaryczna kwota darowizn od kilku osób z III grupy podatkowej musi przekroczyć 54 180 zł.

Nowe okresy 5-letnie mają być liczone od lipca. Obecnie ustawa deregulacyjna po przegłosowaniu przez Sejm trafiła do Senatu. Według informacji money.pl, poprawka może zostać odrzucona, jednak ostateczny głos będzie wtedy miała izba niższa.

Tagi:

kwota wolna od podatkuPodatki

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]