BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w podatku od darowizn. Korzystający ze zbiórek i crowdfundingu muszą uważać
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 31.01.2023 18:40

Zmiany w podatku od darowizn. Korzystający ze zbiórek i crowdfundingu muszą uważać

Rząd wprowadzi podatek katastralny?
East News

Osoby korzystające z portali crowdfundingowych i otrzymujące darowizny od wielu osób muszą uważać. Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą zmiany w podatku od spadków i darowizn, które zmieniają zasady opodatkowania crowdfundingu.

Przepis pojawił się w przyjętej w ostatnim czasie ustawie deregulacyjnej, podwyższającą m.in. kwoty wolne od podatku. Był zaszyty między innymi przepisami; wprowadziła go grupa posłów specjalną poprawką.

Koniec “patronowego eldorado”?

Jak podaje money.pl, zmiana komplikuje sytuację tych osób, które korzystają z platform crowdfundingowych. Chodzi o kwestię zbiórek publicznych i tzw. “donate’ów”, czyli darowizn.

Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od spadków i darowizn zobowiązuje podatnika do zapłacenia podatku w momencie, gdy suma darowizn od jednej osoby przekroczy dany próg w ciągu 5 lat. Są również trzy progi, obowiązujące w zależności od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa osoby przekazującej darowiznę.

Płać za uzbierane tysiące

Ustawa zmienia te zasady w ten sposób, że obowiązek podatkowy powstanie w momencie przekroczenia danej kwoty przez wpłaty również od grupy osób. W przypadku osób obcych, jak podaje money.pl, ten próg będzie wynosił 54 180 zł.

Obowiązek powstanie również i w takiej sytuacji, gdy żadna z obcych zbierającemu osób nie wpłaci kwoty przekraczającej próg obowiązujący obecnie (5 308 zł). Sumaryczna kwota darowizn od kilku osób z III grupy podatkowej musi przekroczyć 54 180 zł.

Nowe okresy 5-letnie mają być liczone od lipca. Obecnie ustawa deregulacyjna po przegłosowaniu przez Sejm trafiła do Senatu. Według informacji money.pl, poprawka może zostać odrzucona, jednak ostateczny głos będzie wtedy miała izba niższa.

Polecane