złoto
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Maja 2020

Złoto coraz bardziej pożądane. Polacy inwestują w kruszec

Złoto budzi coraz większe zainteresowanie polskich inwestorów. Eksperci zwracają uwagę, że w marcu pojawiły się problemy z dostawami kruszcu, a podaż pozostaje na niższym poziomie niż zwykle. O ile podaż trudno jest przewidzieć, to popyt na złoto ma nadal rosnąć.

Złoto pożądanym towarem

W pierwszym kwartale tego roku popyt na złoto zwiększył się o 1 proc., co daje 1083,8 ton w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku. Minimalnie spadło zainteresowanie monetami i sztabkami, co jest spowodowane deficytem towaru. Obniżki zaobserwowano przede wszystkim w Chinach i Indiach, co jest związane z pandemią koronawirusa. Ale na zachodzie popyt na monety ze złota rośnie.

Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajePolacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajeCzytaj dalej

Rośnie popularność złota w Polsce

Również w Polsce odnotowano bardzo duże zapotrzebowanie na złoto inwestycyjne, szczególnie w drugiej połowie marca i w kwietniu. Aleksander Pawlak, prezes zarządu firmy Tavex, cytowany przez “Wprost” zaznacza, że tego nie widać jeszcze w wynikach za I kwartał - wyniki mogły być znacznie wyższe, gdyby nie komplikacje z dostawami.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

Największymi rynkami złota inwestycyjnego są Chiny i Indie, a w Europie Austria i Niemcy. W Polsce rynek jest znacznie mniejszy, ale dynamicznie się rozwija. Co cieszy się największym powodzeniem w naszym kraju? To monety Filharmonik i Kangur. Jeśli chodzi o sztabki, to najbardziej liczą się te szwajcarskie w rozmiarach uncji i większych.

Polacy rzucą się na złoto?

Podaż jest zależna od kilku czynników. Ważna jest chęć sprzedaży przez inwestorów oraz wydobycie kruszcu. Obecnie mamy do czynienia z ograniczonym wydobyciem i problemami z dostawami, ze względu na pandemię. Na rynek złota wpływa też spadek popytu jubilerskiego z powodu zamknięcia zakładów w tej branży. Ale sytuacja ma się już poprawiać.

- W Polsce spodziewamy się wzrostu popytu na złoto inwestycyjne z tego powodu, że w porównaniu z drugą połową marca jest znacznie lepsza stabilność dostaw, większa dostępność złota, dzięki czemu klienci mogą je łatwiej kupić - mówi Aleksander Pawlak, prezes zarządu firmy Tavex, cytowany przez “Wprost”.

Następny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychNastępny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Otworzyli paczkę chipsów. Znaleziska w środku się nie spodziewali
  2. Smutne słowa Anny Dereszowskiej. Wraz z córka cierpi na tę samą nieuleczalną chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Rzecznik rządu o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Podał termin, wielu się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News