BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zatrudnienie ostro w dół. Tak źle nie było od 7 lat

24 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Zatrudnienie w Polsce spada i jest to najgorszy wynik w Polsce od 7 lat. Możliwe, że na rynku pracy czeka nas nowy trend. Kiedy bowiem spada zatrudnienie w momencie, gdy popyt na nią jest mocny, możliwe, iż spada podaż pracy.

Zatrudnienie to jeden z kilku elementów gospodarki, który niestety w tym roku nie zachwycił. Dane, które niedawno zostały opublikowane, a które dotyczą polskiej gospodarki, ogólnie cieszą i wyglądają naprawdę obiecująco. Inaczej jednak jest, jeśli spojrzeć na poziom zatrudnienia w kraju. Ten znalazł się w najgorszej sytuacji od 7 lat, kiedy to w grudniu 2012 roku zatrudnienie spadło wyraźnie.

Mówimy o spadku przez pryzmat tego, co stało się w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających przynajmniej 10 osób, które nie należały do branż finansowych. Wśród tych w maju zatrudnienie spadło o 12 tys. osób. Wyniki są o tyle zaskakujące, że nie wykazano, by spadł popyt na pracę wśród Polaków.

Zatrudnienie w dół, popyt nie

Kiedy jednak spada popyt na pracę, a nagle mamy do czynienia ze spadkiem zatrudnienia o 12 tys. osób, można myśleć o wielu rzeczach. Jak podaje założyciel SpotData.pl, Ignacy Morawski, właśnie o spadku podaży powinniśmy pamiętać. Możliwe też, że na taki wynik nałożył się odpływ imigrantów zarobkowych do ojczyzn lub dalej na zachód. Co więcej, należy pamiętać o przyroście emerytów, który mocno przyspieszył. W latach 2016-2017 wynosił 3 tys. nowych emerytów miesięcznie, a obecnie to już 8 - 10 tys. emerytów co miesiąc.

Jak kwituje te dane założyciel SpotData.pl, możliwe, że w oba te odpływy pracowników wystąpiły w znacznym stopniu, co przełożyło się na tak mocny spadek zatrudnienia. Podkreśla także, że to znak, iż rynek pracy wchodzi w nocy okres.

Możliwe, że w maju nastąpił zintensyfikowany odpływ w tych dwóch kierunkach – więcej imigrantów wyjechało i więcej osób przeszło na emeryturę. Rynek pracy wchodzi w nową erę, trudną dla przedsiębiorców i raczej korzystną dla pracowników - podsumowuje na łamach Bankier.pl Igancy Morawski.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >