Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zaskakujące dane dotyczące wniosków o emeryturę. Polacy jednak nie chcą dłużej pracować
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 22.03.2023 09:27

Zaskakujące dane dotyczące wniosków o emeryturę. Polacy jednak nie chcą dłużej pracować

pieniądze
Domena publiczna

Przed waloryzacją rekordowa liczba emerytów złożyła wnioski o emeryturę. Zdaniem ekspertów zachęty do dłuższej pracy nie działają. 

Rekordowa liczba wniosków o emeryturę

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna” przed 1 marca do ZUS wpłynęło aż 87 tys. wniosków o przyznanie emerytury. Jak zauważa gazeta, to o 25 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. 

Dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że obecne zachęty do dłuższej pracy nie działają - proponuje, aby rozważyć rozłożenie  rozłożenie waloryzacji świadczeń na kilka wzrostów w ciągu roku, aby uniknąć jednorazowej dużej podwyżki, która co roku zachęca tysiące emerytów do szturmowania ZUS w lutym.

Waloryzacja rent i emerytur

Świadczenie emerytalno-rentowe są co roku waloryzowane. W tym roku wzrosły o 14,8%, choć początkowo rząd planował wzrost o 13,8%. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

1 marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wzrosły do 1588,44 zł brutto, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń wynosi około 44,15 mld złotych.

Emeryci i renciści mogą dorabiać

Emeryci i renciści po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą pobierać emeryturę, a oprócz tego dorabiać bez ograniczeń. 

Z kolei osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę, mogą dorobić do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał bez utraty prawa do świadczenia, w przypadku przekroczenia 130 proc. tej kwoty świadczenie jest zawieszane. Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące.

Tagi: emerytury ZUS