BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Zaskakujące dane dotyczące wniosków o emeryturę. Polacy jednak nie chcą dłużej pracować

22 Marca 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Przed waloryzacją rekordowa liczba emerytów złożyła wnioski o emeryturę. Zdaniem ekspertów zachęty do dłuższej pracy nie działają. 

Rekordowa liczba wniosków o emeryturę

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna” przed 1 marca do ZUS wpłynęło aż 87 tys. wniosków o przyznanie emerytury. Jak zauważa gazeta, to o 25 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. 

Dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że obecne zachęty do dłuższej pracy nie działają - proponuje, aby rozważyć rozłożenie  rozłożenie waloryzacji świadczeń na kilka wzrostów w ciągu roku, aby uniknąć jednorazowej dużej podwyżki, która co roku zachęca tysiące emerytów do szturmowania ZUS w lutym.

Waloryzacja rent i emerytur

Świadczenie emerytalno-rentowe są co roku waloryzowane. W tym roku wzrosły o 14,8%, choć początkowo rząd planował wzrost o 13,8%. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

1 marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wzrosły do 1588,44 zł brutto, a najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 1191,33 zł brutto. Łączny koszt tegorocznej waloryzacji świadczeń wynosi około 44,15 mld złotych.

Emeryci i renciści mogą dorabiać

Emeryci i renciści po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą pobierać emeryturę, a oprócz tego dorabiać bez ograniczeń. 

Z kolei osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę, mogą dorobić do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał bez utraty prawa do świadczenia, w przypadku przekroczenia 130 proc. tej kwoty świadczenie jest zawieszane. Limity dorabiania zmieniają się co trzy miesiące.

Tagi:

emeryturyZUS

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]