Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zakładanie firmy – co musisz wiedzieć?
Dominik Moliński
Dominik Moliński 22.03.2022 08:35

Zakładanie firmy – co musisz wiedzieć?

Zakładanie firmy – co musisz wiedzieć?
Pixabay.com

Na czym polega zakładanie firmy?

Działalność gospodarcza to działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Założenie własnej firmy pozwala przede wszystkim na uzyskanie większych dochodów i decydowanie o swoim biznesie. Przedsiębiorcy mają możliwość obniżenia podatku dochodowego i ubiegania się o różne dotacje. Warto jednak pamiętać, że założenie firmy to nie tylko przywileje, ale też liczne obowiązki, a także ryzyko. Jeśli nasz biznes nie wypali, za poniesione straty będziemy musieli płacić z własnej kieszeni.

Proces zakładania firmy może być prosty i szybki lub bardziej złożony. Wszystko zależy od tego, jaką wybierzemy formę prawną działalności. Jeśli zdecydujemy się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, wystarczy, że wypełnimy i złożymy wniosek CEIDG-1. Nasza firma może zostać założona jeszcze tego samego dnia i nie zapłacimy za to ani grosza.

Zakładanie firmy wygląda nieco inaczej w przypadku spółek. Przede wszystkim będziemy potrzebowali wspólnika, a w niektórych przypadkach konieczne będzie wniesienie kapitału zakładowego. Wspólnicy mogą ponosić nieograniczoną lub ograniczoną odpowiedzialność, natomiast sam proces założenia spółki może być znacznie bardziej złożony niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zakładanie firmy a formy prawne działalności gospodarczej

Jak już wspominaliśmy, proces zakładania firmy jest zależny od wyboru formy prawnej działalności gospodarczej. W Polsce możemy wybierać wśród następujących rodzajów działalności:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,

  • spółka cywilna,

  • spółka jawna,

  • spółka partnerska,

  • spółka komandytowa,

  • spółka komandytowo-akcyjna,

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

  • spółka akcyjna.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest wybierana najczęściej, przyszły przedsiębiorca musi być pełnoletni, aby mógł ponosić pełną odpowiedzialność za swoje działania i podejmować samodzielne decyzje. Warto dodać, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga nawet posiadania obywatelstwa polskiego. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach, jak obywatele polscy, a w przypadku obywateli państw spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wystarczy posiadać zezwolenie na pobyt stały, czasowy lub pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej.

Zakładanie firmy jednoosobowej

Jeśli zdecydowaliśmy się na jednoosobową działalność gospodarczą, zakładanie firmy powinniśmy zacząć od stworzenia nazwy firmy. Nazwa musi zawierać co najmniej imię i nazwisko podane w mianowniku. Można do niej dodać inne elementy, które będą sugerować np. charakter działalności. Do wniosku CEIDG-1 wpisujemy naszą nazwę firmy i wybieramy miejsce (lub kilka miejsc), w którym będziemy prowadzić przedsiębiorstwo.

Kolejnym etapem jest wybór odpowiednich kodów PKD, które określają rodzaj działalności, jaką będziemy wykonywać. Na początek wybieramy kod, który będzie określał przeważającą działalność w naszej firmie. We wniosku CEIDG-1 możemy podać do 10 kodów PKD. Jeśli nie wiesz, jakie kody wpisać, wystarczy, że wejdziesz na stronę Głównego Urzędu Statystycznego, na której zamieszczono pełną klasyfikację kodów PKD.

Trzeci etap zakładania firmy to wybór formy rozliczania podatków. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej do wyboru mamy cztery różne formy opodatkowania:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa wynosi 17% i 32%, w zależności od wysokości dochodów),

  • podatek liniowy (stawka podatkowa zawsze wynosi 19%),

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

  • opodatkowanie na zasadach karty podatkowej.

Przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzić ewidencję księgową (nie dotyczy firm, które są opodatkowane na zasadach karty podatkowej). Księgowość można prowadzić w formie uproszczonej lub pełnej. Obowiązki w tym zakresie możemy wykonywać sami lub zlecić biuru rachunkowemu. Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem płatnika składek ZUS.

Jeśli prawidłowo wypełniliśmy i złożyliśmy wniosek CEIDG-1, to znaczy, że proces zakładania firmy mamy już za sobą! Pamiętaj, że zakładając firmę nie musimy nawet wychodzić z domu – wystarczy wysłać wniosek elektronicznie.

Tagi: