BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czeka nas mocne zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Będzie jednak kilka wyjątków

2 Listopada 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Rząd rozważa jeszcze większe zaostrzenie handlu w niedzielę. Obecnie w niedzielę otwarte być mogą choćby sklepy franczyzowe takie jak np. Żabka, ale i to ma się zmienić od 2020 roku. Politycy PiS wskazują na czym dokładnie ma polegać rozszerzenie zakazu h

Zakazu handlu w niedzielę jest sprawą budzącą w polskim społeczeństwie dość spore kontrowersje. Wielu klientów jak i przedsiębiorców odnosi się do tego projektu bardzo sceptycznie. Pierwsi tłumaczą swoje zdanie brakiem czasu w sobotę na zrobienie odpowiedniej ilości zakupów, a drudzy natomiast wskazują na straty jakie ponoszą w związku z decyzją władz. Z drugiej natomiast strony barykady znajduje się chociazby "Solidarność", która zakaz handlu w niedzielę i święta popiera, co jej zdaniem jest sprawiedliwe wobec pracowników sklepów.

Obecnie rząd forsuje pomysł, aby rozszerzyć zakaz handlu niemal na wszystkie dni w roku, w dodatku zakaz miałby objąć także sklepy franczyzowe takie jak np. Żabka. Będzie jednak istniało parę wyjątków. 

Wyjątki od zakazu handlu w niedzielę 

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", zakaz handlu w niedzielę jest sprytnie omijany np. przez sklepy sieci "Żabka", których jest na terenie Polski już ponad 6 tysięcy. Z racji tego, że sieciówki należące do amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners, który współpracuje także z redemptorystą o. Tadeuszem Rydzykiem, mają także status placówki pocztowej, mogą śmiało prowadzić handel w niedzielę. To ma się jednak zmienić i po uszczelnieniu przepisów także te sklepy nie będą mogły świadczyć usług handlowych. 

"GW" informuje, że PiS zamierza wprowadzić zapis, iż placówką pocztową będzie mogła być tylko Poczta Polska, a w przypadku "Żabek" sprzedawać faktycznie będzie mógł jedynie właściciel, jego rodzina bądź też zatrudnieni dorywczo emeryci i studenci. 

Zakaz handlu bez miejscowości turystycznych

Z kolei "Fakt" powołuje się na wiceministra Stanisława Szweda, który zapowiada niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę, z którego mogłyby być wyłączone jedynie miejscowości turystyczne. 

Należy teraz więc czekać na dokładną definicję miejscowości turystycznej według przedstawicieli rządu. Czy będzie to np. kurort narciarski w okresie zimowym, miejscowość nadmorska latem, czy też do grona "miejscowości turystycznych" zaliczy się centra największych polskich miast, które w weekendy są z reguły oblegane przez turystów wybierających się na coraz bardziej popularne wypady typu "city break".

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >