zamknięty sklep, zakaz handlu
pexels
Autor Kasper Starużyk - 2 Listopada 2019

Czeka nas mocne zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Będzie jednak kilka wyjątków

Rząd rozważa jeszcze większe zaostrzenie handlu w niedzielę. Obecnie w niedzielę otwarte być mogą choćby sklepy franczyzowe takie jak np. Żabka, ale i to ma się zmienić od 2020 roku. Politycy PiS wskazują na czym dokładnie ma polegać rozszerzenie zakazu handlu.

Zakazu handlu w niedzielę jest sprawą budzącą w polskim społeczeństwie dość spore kontrowersje. Wielu klientów jak i przedsiębiorców odnosi się do tego projektu bardzo sceptycznie. Pierwsi tłumaczą swoje zdanie brakiem czasu w sobotę na zrobienie odpowiedniej ilości zakupów, a drudzy natomiast wskazują na straty jakie ponoszą w związku z decyzją władz. Z drugiej natomiast strony barykady znajduje się chociazby "Solidarność", która zakaz handlu w niedzielę i święta popiera, co jej zdaniem jest sprawiedliwe wobec pracowników sklepów.

Obecnie rząd forsuje pomysł, aby rozszerzyć zakaz handlu niemal na wszystkie dni w roku, w dodatku zakaz miałby objąć także sklepy franczyzowe takie jak np. Żabka. Będzie jednak istniało parę wyjątków.

Wyjątki od zakazu handlu w niedzielę

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", zakaz handlu w niedzielę jest sprytnie omijany np. przez sklepy sieci "Żabka", których jest na terenie Polski już ponad 6 tysięcy. Z racji tego, że sieciówki należące do amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners, który współpracuje także z redemptorystą o. Tadeuszem Rydzykiem, mają także status placówki pocztowej, mogą śmiało prowadzić handel w niedzielę. To ma się jednak zmienić i po uszczelnieniu przepisów także te sklepy nie będą mogły świadczyć usług handlowych.

Lidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitLidl w sobotę przeżyje szturm. Sieciówka rzuci prawdziwy hitCzytaj dalej

"GW" informuje, że PiS zamierza wprowadzić zapis, iż placówką pocztową będzie mogła być tylko Poczta Polska, a w przypadku "Żabek" sprzedawać faktycznie będzie mógł jedynie właściciel, jego rodzina bądź też zatrudnieni dorywczo emeryci i studenci.

Zakaz handlu bez miejscowości turystycznych

Z kolei "Fakt" powołuje się na wiceministra Stanisława Szweda, który zapowiada niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę, z którego mogłyby być wyłączone jedynie miejscowości turystyczne.

Należy teraz więc czekać na dokładną definicję miejscowości turystycznej według przedstawicieli rządu. Czy będzie to np. kurort narciarski w okresie zimowym, miejscowość nadmorska latem, czy też do grona "miejscowości turystycznych" zaliczy się centra największych polskich miast, które w weekendy są z reguły oblegane przez turystów wybierających się na coraz bardziej popularne wypady typu "city break".

Rekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaRekordową emeryturę w Polsce będzie miał polityk z Brukseli. ZUS podał wyliczeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News