BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Zadłużenie Polaków rośnie w zastraszającym tempie. Rodaków nie stać na czynsz

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zadłużenie Polaków zdecydowanie wzrosło w dobie pandemii. Największym wyzwaniem są zobowiązania czynszowe, alimenty czy nieuregulowane rachunki u operatorów komórkowych i internetowych. Pandemiczny rekordzista za kwotę długu mógłby bez przeszkód kupić mieszkanie w stolicy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosło zadłużenie Polaków w czasie pandemii

  • W których województwach jest najwięcej zobowiązań

  • Na jaką kwotę zalega nowy rekordzista

Zadłużenie w górę. Polacy mają problem z czynszem

Zadłużenie regularnie wzrasta, a pandemia tylko spotęgowała to zjawisko. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że przez ostatni rok długi Polaków zwiększyły się o 10 proc.

Największe problemy dotyczą płatności za czynsz. Zadłużenie względem właścicieli nieruchomości wynosi łącznie aż 464 mln zł.

Kto ma największe długi? Problemy z uregulowaniem czynszu mają przede wszystkim osoby w średnim wieku. Radio Zet wskazuje, że dłużnikami są głównie lokatorzy z grup wiekowych 46-55 lat i 56-65, którzy zalegają na kwotę ponad 200 mln zł. Z kolei Polacy wieku 36-45 lat wygenerowali zadłużenie o łącznej wartości prawie 226 mln zł.

Śląsk i Mazowsze na czele rankingu zadłużenia

Zadłużenie czynszowe to problem widoczny przede wszystkim w czterech województwach. Największe długi zgromadzili mieszkańcy woj. śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego i dolnośląskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jednak pandemicznym rekordzistą okazał się mieszkaniec woj. opolskiego. Jego zadłużenie wynosi aż 540 tys. zł. 81-letni mężczyzna mógłby za tę kwotę bez przeszkód znaleźć mieszkanie w Warszawie.

Z kolei w kontekście liczby zobowiązań na niechlubne wyróżnienie zasługują tylko dwa regiony - Śląsk  i Mazowsze. Mieszkańcy woj. śląskiego zgromadzili 13,2 tys. długów, a obywatele z woj. mazowieckiego - 5,6 tys. Wszystkie zaległości dotyczą płatności za czynsz.
Na trzecim miejscu uplasowało się woj. łódzkie, w którym liczba zobowiązań sięgnęła poziomu 2,6 tys. zł.

Co ciekawe, z badania research&grow dla BIG InfoMonitor wynika, że w dobie pandemii zmieniło się podejście Polaków do długów. 16 proc. ankietowanych przyznało, że odczuwa przyzwolenie na opóźnienie lub nieuregulowanie należności w ogóle. Z kolei 8 proc. twierdzi, że sytuacja pandemiczna zezwala na spóźnienie i lub niezapłacenie za czynsz.

Niepokojący jest jednak fakt, że aż 89 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”. Dla zaledwie 3 proc. uczestników badania brak płatności lub nieterminowa zapłata za czynsz są niedopuszczalne nawet w warunkach pandemii.

Nie tylko czynsz. Zadłużenie rośnie również w innych obszarach

Z najnowszego raportu KRD wynika, że czynsz to nie jedyne wyzwanie dla Polaków. Aż 66 proc. dłużników zalegających z opłatami za czynsz ma także inne nieuregulowane płatności.

Wśród nich najczęściej pojawiają się alimenty i zobowiązania względem instytucji finansowych. Polacy coraz częściej zadłużają się także u operatorów komórkowych i dostawców internetu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

ZadłużenieOpłataNieruchomości

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >