Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Za te usługi w polskich szpitalach trzeba zapłacić. Dodatkowe opłaty mogą zaskoczyć wiele osób
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.02.2024 11:19

Za te usługi w polskich szpitalach trzeba zapłacić. Dodatkowe opłaty mogą zaskoczyć wiele osób

Szpital
Pixabay/1662222

W teorii leczenie w szpitalach jest bezpłatne, bo polski system zdrowia opiera się na ubezpieczeniu zdrowotnym, które finansowane jest z środków publicznych. Jednak niewiele osób może zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę za niektóre usługi w szpitalu trzeba będzie zapłacić. Przedstawiamy szczegóły. 

Leczenie w szpitalu nie jest całkowicie darmowe

Polski system zdrowia zakłada, że pacjenci mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Jest ona finansowana z środków publicznych, więc na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że pobyt w szpitalu powinien być dla nas całkowicie darmowy. 

Jeśli jednak przyjrzymy się temu bliżej, to okaże się, że tak naprawdę są pewne dodatkowe usługi, za które będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Niektórzy mogą sobie z tego nie zdawać sprawy, a lista jest całkiem pokaźna.

Seniorzy muszą uważać, ZUS może obniżyć ich emerytury. Już od marca ważne zmiany

Za te usługi musisz zapłacić w polskich szpitalach

Jedną z najpowszechniejszych dodatkowych usług, za które trzeba zapłacić w większości szpitali jest korzystanie z telewizora. Niektóre placówki pobierają także opłatę za przechowywanie odzieży w szatni czy też przebywanie na sali jednoosobowej.

Płatny jest również szpitalny bufet oraz automaty z przekąskami. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z sieci internetowej w szpitalu, to też trzeba będzie za to zapłacić. Warto dodać, że NFZ nie pokrywa kosztów opłat parkingowych.

Jest cała lista dodatkowych opłat za pobyt w szpitalu

To jednak jeszcze nie wszystko, bowiem niektóre leki i znieczulenia nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc trzeba będzie pokryć te koszty z własnej kieszeni. Zapłacimy także za wystawienie specjalnego dokumentu medycznego.

Należy podkreślić, że przepisy dotyczące pobierania dodatkowych opłat przez NFZ mogą ulegać zmianie. Ważne jest też to, że każdy szpital ma swoje zasady i w niektórych na przykład korzystanie z telewizora może nie wymagać zapłaty. Może być on także udostępniony dla pacjentów w sali wspólnej danego oddziału.

Tagi: Pieniądze NFZ