Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne dofinansowanie dla rodziców, bez względu na dochód. Wiadomo, komu należą się pieniądze
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 04.02.2024 08:25

Ważne dofinansowanie dla rodziców, bez względu na dochód. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Rodzice z dzieckiem
Pixabay/Pexels

Wszyscy rodzice mogą liczyć na wsparcie finansowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w formie 800 plus, które co miesiąc wpływa na ich konta. Jednak okazuje się, że mogą oni liczyć na kolejne świadczenie, które z pewnością nieco odciąży ich budżet domowy. Komu przysługują dodatkowe pieniądze i jak się o nie starać?

ZUS wypłaca dodatkowe pieniądze dla rodziców

Spora część rodziców może liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Jest to specjalne dofinansowanie, którego celem jest obniżenie kosztów związanych z opieką nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Pieniądze należą się rodzicom pociech od ich narodzin do 35 miesiąca życia. Dodatek ten z pewnością jest sporym ułatwieniem dla wielu Polaków i pozwala na odciążenie budżetu domowego w czasach szalejącej drożyzny.

Seniorzy muszą uważać, ZUS może obniżyć ich emerytury. Już od marca ważne zmiany

Ważne dofinansowanie dla rodziców. Wystarczy złożyć wniosek

W przypadku dofinansowania do żłobka bardzo istotne jest to, że nie obowiązuje tutaj żaden limit dochodowy. Oznacza to więc, że mogą z niego skorzystać wszyscy rodzice, bez względu na to, ile zarabiają. Warto dodać, że pieniądze przysługują na jedno dziecko, a na inne pociechy w tej samej rodzinie można otrzymywać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Jeśli chcemy skorzystać z tego dofinansowania, wystarczy tylko, że złożymy odpowiedni wniosek. Możemy zrobić to nawet bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem portalu PUE ZUS, Emp@tia czy też bankowości internetowej. Trzeba jednak zrobić to dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie korzystać z usług opiekuńczych w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. Co ważne, świadczenia nie otrzymają rodzice pociech, którymi opiekuje się niania.

Ile wynosi dofinansowanie do żłobka?

Wysokość tego dofinansowania zostanie dopasowana do kwoty, którą rodzice płacą za opiekę nad dzieckiem. Maksymalna wysokość świadczenia to 400 złotych, a pieniądze trafią bezpośrednio na rachunek bankowy instytucji opiekuńczej. Takie rozwiązanie zostało zastosowane po to, by ułatwić i usprawnić proces przekazywania środków. Jest to korzystne zarówno dla rodziców, jak i dla placówek świadczących usługi opiekuńcze.

Zobacz także: Wyjątkowa ulga w podatku PIT, mało kto o niej wie. Można odliczyć sporo sprzętów