Yanosik i Google Maps od wtorku niedozwolone na drogach naszych zachodnich sąsiadów
maxpixel.net
Autor Radosław Święcki - 29 Kwietnia 2020

Niemcy: Mandat za Yanosika i Google Maps. Polskich kierowców może czekać niemiła niespodzianka

Planujesz podróż samochodem do Niemiec? Nie będziesz mógł korzystać z narzędzi nawigacyjnych, które ostrzegają przed fotoradarami jak m.in. Yanosik czy Google Maps. Ma to związek z nowymi przepisami ruchu drogowego, jakie od wtorku obowiązują u naszych zachodnich sąsiadów.

Yanosik niedozwolony

Niemcy – jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu – od 28 kwietnia wprowadzają wprowadziły zmiany w ruchu drogowym. Zakładają one m.in., że wszyscy kierowcy na niemieckich drogach, którzy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość o 21 km/h stracą prawo jazdy na miesiąc, otrzymają punkty karne i 80 euro mandatu. Zaostrzone przepisy będą również obowiązywać poza obszarem zabudowany. Każdy kierowca, który przekroczy prędkość o 26 km/h straci prawo jazdy na miesiąc otrzyma punkty karne oraz 96 euro mandatu. Wprowadzono również surowsze kary za niestworzenie korytarza życia, a także niewłaściwe parkowanie.

Nowe przepisy – jak informuje za portalem Merkur serwis Bankier.pl - wprowadzają również zakaz używania narzędzi nawigacyjnych, które ostrzegają przed punktami kontroli prędkości znajdującymi się na trasie. W takie funkcje wyposażony jest m.in. Yanosik, czy Google Maps. W tej sytuacji osoby planujące podróż autem za zachodnią granicę Polski, muszą znaleźć nową aplikację do nawigacji.

Jakie kary?

Za używanie aplikacji przestrzegających przed fotoradarami w Niemczech grozi kara w wysokości 75 euro (ok. 345 zł). Za złamanie przepisu kierowcy otrzymają również punkty karne.

Skąd policjanci będą wiedzieli, że kierowca używa niedozwolonej aplikacji? Przepisy zakładają, że mundurowi będą mieli prawo zwrócić się do kierującego pojazdem o udostępnienie smartfona. Przepisy nie zabraniają natomiast korzystania z narzędzi nawigacyjnych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News