BiznesINFO.pl
Wyższa emerytura od kwietnia 2021 r.

Pixabay/sabinevanerp

Od kwietnia świadczenie wyższe o 81 złotych. Nowy wskaźnik przebił nawet waloryzację

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wyższa emerytura nawet o 6,5 proc. czeka na obywateli, którzy zdecydują się sięgnąć po świadczenie od kwietnia 2021 r. Bardziej korzystny przelicznik wynika z nowej tablicy trwania życia, na której odcisnęły piętno pandemiczne zgony. Eksperci ostrzegają,

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego od kwietnia będzie wyższa emerytura

  • Ile zyska przeciętny senior

  • Jakie będą konsekwencje długoterminowe tego zjawiska

Wyższa emerytura dzięki pandemii. Wskaźnik bardziej korzystny niż waloryzacja

Wyższa emerytura to marzenie wszystkich seniorów. Już niebawem część z nich będzie miała szanse je spełnić. Wszystko za sprawą nowych tablic trwania życia, które zaprezentował GUS. Na ich podstawie ZUS przelicza wysokość świadczenia osobom, które osiągną wiek emerytalny i zgłoszą się po wypłatę.

- Wartości podane w najnowszej tablicy GUS po raz pierwszy tak znacznie różnią się od poprzedniej tablicy. Nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych m.in. o 15,4 miesiąca dla 30-latków, 13,8 miesiąca dla 60-latków, 13,3 miesiąca dla 65-latków, 7,7 miesiąca dla 80-latków, 4,2 miesiąca dla 90-latków - wyznała w rozmowie z PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przyczyną skrócenia przewidywanej długości życia jest rzecz jasna pandemia i wyższa śmiertelność. Portal money.pl donosi, że w ubiegłym roku zmarło o 67 tys. osób więcej niż w 2019 r. Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że koronawirus przyczynił się do 43 proc. nadprogramowych zgonów, a 27 proc. osób miało wcześniej wykryty patogen. Zaledwie 30 proc. zgonów nie można przypisywać bezpośrednio wirusowi, choć niewykluczone, że są z nim powiązane pośrednio. Być może wywołał powikłania, a jego ogromny zasięg, zwłaszcza w czasie drugiej fali pandemii na jesieni, uniemożliwił leczenie w szpitalu.

Skorzystają na tym przyszli emeryci, na konto których wpłynie wyższa emerytura nawet o 6,5 proc. Zatem senior, który załapie się na najniższe świadczenie (1250,88 zł brutto) będzie mógł liczyć na dodatkowe 81,30 zł. Dla porównania tegoroczna waloryzacja, która podnosi świadczenia obecnym emerytom i rencistom wynosi od 1 marca dużo mniej - 4,24 proc.

[EMBED-11]

Jak wygląda to w praktyce? 60-latek może liczyć na wyższą emeryturę o 5,6 proc. Zatem jeżeli przez lata uzbierał kapitał rzędu 500 tys. zł to jego świadczenie wyniesie 2018,57 zł. To o 106,52 zł więcej niż wskazują wyliczenia z poprzedniej tablicy trwania życia.

Jeszcze wyższa emerytura trafi na konto 65-latka z identycznym kapitałem. Jeżeli zgłosi się po świadczenie od kwietnia 2021 r. to będzie mógł liczyć na 2447,38 zł w skali miesiąca. To podwyżka o 149,59 zł.

Odkładanie w czasie momentu przejścia na emeryturę się opłaciło. Już niebawem się to zmieni

Wyższa emerytura trafi również do osób, które odroczyły moment wnioskowania o świadczenia. Osoba, która nie zdecydowała się na przejście na emeryturę w ubiegłym roku zakładała, że otrzyma świadczenie o 3,6 proc. wyższe. Jeżeli w tym roku zgłosi się po świadczenie to na jego konto będzie wpływała wyższa emerytura o 50 zł. W przeciągu dekady odnotuje zysk rzędu 6 tys. zł.

Jeszcze wyższa emerytura trafi do seniora, który przez lata płacił dodatkowe składki. Nowa tablica GUS zapewni mu podwyżkę aż o 9,6 proc. W przypadku 65-latka wzrost został oszacowany na aż 11 proc.

Jednak odkładanie w czasie momentu przejścia na emeryturę będzie miało swój termin ważności. Eksperci ostrzegają, że po ustaniu pandemii wyższa emerytura odejdzie w zapomnienie. - Skoro dziś mamy nadmiarową liczbę zgonów, to w kolejnych latach siłą rzeczy będzie ich mniej. (...) Dziś seniorzy zyskają, jutro stracą - tłumaczył w rozmowie z portalem money.pl prof. Piotr Szukalski, ekspert ds. demografii z Uniwersytetu Łódzkiego.

Jego zdaniem brak systemowych modyfikacji przełoży się na duży odsetek obywateli, których emerytura będzie wyliczona w oparciu o przeszacowane wskaźniki. Ich świadczenie będzie zatem znacznie niższe.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >