BiznesINFO.pl

Pixabay, _Alicja_

Wyższa emerytura przez pandemię. Brutalne działanie wirusa zwiększy świadczenia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na emerytury

  • Kto może liczyć na wyższe świadczenie emerytalne

  • O ile wyższa emerytura czeka na schodzących z rynku pracy

Wyższe emerytury efektem pandemii

Mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa przyniosła same złe rzeczy i ani jednej pozytywnej. Nic bardziej mylnego, bowiem efektem, z którego ucieszą się schodzący z rynku pracy jest wyższa emerytura.

W Polsce wysokość wieku emerytalnego wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wysokość emerytury oblicza się dzieląc uzbierany kapitał przez średni czas pobierania świadczenia. Gdzie w tym wszystkim koronawirus?

Niestety, ale z powodu wyższej śmiertelności skróciła się przeciętna długość życia. Przypomnijmy, że do niedawna długość życia cały czas się wydłużała, ale choroba COVID-19 odwróciła ten trend.

Choć mogłoby się wydawać, że stwierdzenie "Im większa śmiertelność, tym wyższa emerytura" jest bezduszne, to okazuje się, że jest to stu procentowa prawda. Kto zyska na pandemii koronawirusa?

Wyższe emerytury o kilka procent

Beneficjentami tej zależności będą głównie osoby schodzące z rynku pracy w tym momencie. Według danych statystycznych GUS jeszcze niedawno przeciętna długość życia na emeryturze wynosiła 215 miesięcy to aktualnie wynosi 210 miesięcy.

Portal money.pl powołując się na "Rzeczpospolitą" informuje, że średnia wysokość emerytury zwiększy się o ok. 5 proc. Jednocześnie dziennik przestrzega, że będzie to efekt krótkotrwały.

- Pandemię przetrwają silniejsi, którzy będą żyć dłużej. Czyli w kolejnych latach długość trwania życia będzie się okresowo sztucznie zwiększać, a wysokość świadczeń relatywnie zmniejszać - mówi cytowany przez money.pl prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Aktualnie rząd szczyci się wyższymi świadczeniami emerytalnymi ze względu na tegoroczną waloryzację . Przypomnijmy, że ta wyniesie min. 50 zł.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]