BiznesINFO.pl
Polska zostanie bez lasów?

Flickr/Paweł Kula

Wytną i zaleją betonem, z polskich lasów niewiele zostanie. Projekt rządu już w Sejmie

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Zajmująca się ochroną dzikiej przyrody Pracownia na rzecz Wszystkich Istot protestuje przeciwko nowelizacji Ustawy o lasach i namawia do podpisania petycji o jej wycofanie z Sejmu. Organizacja podkreśla, że nowela spowoduje, że wąska grupa interesu wytnie lasy i zaleje ich teren betonem i w efekcie zamiast lasów będą rosły inwestycje, także także te szkodliwe dla ludzi i przyrody.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Organizacja zajmująca się ochroną przyrody protestuje przeciwko noweli Ustawy o Lasach

  • Jakie mogą być konsekwencje noweli

  • Dlaczego w przypadku noweli nie są konieczne konsultacje społeczne

Polska zostanie bez lasów?

- Jeśli nie chcesz, żeby Twój las został zabetonowany, żeby w Puszczy Karpackiej czy Bukowej stanęły wielkopowierzchniowe magazyny, to zaprotestuj z nami przeciwko prywatyzacji lasów, jaką szykuje nam grupa posłów - apeluje do Polaków na Facebooku Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, organizacja zajmująca się ochroną dzikiej przyrody i nagłaśniająca przypadki łamania prawa. 

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot protestuje przeciwko nowelizacji Ustawy o Lasach, która trafiła do Sejmu i zachęca do podpisania petycji o jej wycofanie do premiera i marszałek izby niższej parlamentu. 

🌳🌲 Jeśli nie chcesz, żeby Twój las został zabetonowany, żeby w Puszczy Karpackiej czy Bukowej stanęły...

Opublikowany przez Pracownia na rzecz Wszystkich Istot Piątek, 7 maja 2021

W dalszej części postu organizacja informuje, że nowelizacja zakłada m.in., że lasy publiczne w Polsce będą mogły zostać wymienione na dowolny grunt jak np. zdegradowany nieużytek, czy budynek należący do prywatnego inwestora.

Organizacja podkreśla, że decyzje w tych kwestiach będą zapadały na szczeblu politycznym bez udziału społeczeństwa, a także kontroli sądowej.  Wystarczy wtedy, że planowana na terenach leśnych inwestycja zinterpretowana zostanie jako przedsięwzięcie, które ma na celu np. wspieranie rozwoju czy wdrażanie projektów związanych z energią i transportem, które służą chociażby poprawie jakości powietrza.

Organizacja zwraca uwagę, że obowiązujące od niemal ćwierćwiecza prawo umożliwiało wymianę gruntów na potrzeby i cele związane z gospodarką leśną, by chronić lasy, tymczasem planowane zmiany jak twierdzi Pracownia spowodują, że “zamiast lasów będą rosły inwestycje”, także te, które są szkodliwe dla ludzi i przyrody.

“Wytną i zaleją betonem”

Ponadto jak wskazuje organizacja majątek obywateli zostanie oddany praktycznie za bezcen wąskim grupom interesu, które wytną lasy i zaleją ten teren betonem.

Pracownia zwraca uwagę, że nowela za sprawą której dojdzie do dewastacji terenów leśnych pojawia się w momencie, gdy “cała Unia Europejska dąży do objęcia ścisłą ochroną najcenniejszych lasów, by zatrzymać katastrofę klimatyczno-przyrodniczą”. 

Organizacja zauważa również, że nowela jest projektem poselskim, co oznacza, że nie wymaga ona konsultacji społecznych. Pracownia podkreśla, że tak ważna zmiana nie może odbywać się w zaciszu gabinetów prominentnych polityków i milczeniu Lasów Państwowych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Czerwcowy weekend zbliża się wielkimi krokami. Gdzie wyjadą Polacy?

Długi weekend w czerwcu. Polacy postawią na góry

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Kurs funta na niezodowalającym poziomie

Polska i świat

Funt brytyjski szybuje w dół. Złożyło się na to kilka czynników

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. pensji w służbie zdrowia

Polska i świat

Prezydent Duda podpisał ustawę dotyczącą wynagrodzeń. Medycy dostaną więcej

Czytaj więcej >
Emerytura obywatelska jedynym ratunkiem?

Polska i świat

Gwiazdowski widzi tylko jeden sposób na zachowanie emerytur

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

Santander, PKO, mBank i cztery inne banki z przerwami na weekend. Transakcję lepiej wykonaj zawczasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Polska i świat

ING z ogromną awarią. Klienci odcięci od własnych pieniędzy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Składki ZUS z ogromną podwyżką. W ciągu roku aż 1735 zł do zapłaty

Czytaj więcej >