Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wypłacą nawet 1500 zł miesięcznie. Program ruszy lada chwila
Michał Górecki
Michał Górecki 11.06.2024 21:07

Wypłacą nawet 1500 zł miesięcznie. Program ruszy lada chwila

pieniądze
Fot. materiały własne

Program Aktywny Rodzic, inicjatywa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadzorowanego przez ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Lewicy świętuje podpis prezydenta pod projektem ustawy. Podczas wtorkowej konferencji prasowej 11 czerwca Dziemianowicz-Bąk z Aleksandrą Gajewską zdradziły pierwsze szczegóły. Od kiedy nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic?

Aktywny Rodzic, Babciowe 2024. Od kiedy nabór? Kto może skorzystać Szczegóły programu "Aktywny Rodzic"

Aktywny Rodzic to jeden z flagowych programów Lewicy w rządzie Donalda Tuska. U podstaw programu stoi zjawisko zaobserwowane i opisane przez prawodawcę, w myśl którego powszechną praktyką wśród młodych rodziców (dzieci w wieku 1-3) jest zawieszanie powrotu do pracy do okresu przedszkolnego. Program ma być wypełnieniem tej luki i zachętą do powrotu na rynek. Co do zasady program Aktywny Rodzic składa się z trzech filarów:

  • Świadczenia Aktywni Rodzice w Pracy: okrzykniętego już “babciowym” - to program aktywizujący rodziców dzieci w wieku 12-35 msc. (1-3 lata). Dodatek w wys. 1500 zł ma przysługiwać rodzicom podejmującym w tym czasie pracę. Pieniądze mogą być wydatkowane wedle uznania, stąd wziął się przydomek “babciowego”, odnoszącego się np. do zatrudnienia w ramach tej kwoty opiekunki lub zaangażowania w opiekę babcię dziecka,
     
  • Świadczenie Aktywnie w Żłobku: to regulacja wprowadzająca wypłatę 1500 zł rodzicom, którzy skorzystają z instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.; w ustawie uwzględniono wszystkie możliwe instytucje przez kluby dziecięce, żłobki, po dziennego opiekuna,
     
  • Świadczenie Aktywnie w Domu: wyprze program rodzinnego kapitału opiekuńczego, który nie obejmował pierwszego dziecka. Świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia (1-3 lata) i będzie wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. To program kierowany dla dzieci nieuczęszczających do instytucji opieki, a zatem do rodziców, którzy nie “łapią się” na poprzednie dwie ramy świadczenia.

Wszystkie te warianty programu Aktywny Rodzic wchodzą w życie 1 października. Także 1 października jest datą otwarcia naboru. 

Więcej o programie: Andrzej Duda podpisał kluczowe ustawy. Wnioski możecie składać od 1 października

Adam Glapiński założył własną telewizję. "Cuchnie stołkiem dla Kurskiego"

Aktywny Rodzic. Rząd zabezpieczył 9 miliardów złotych. "Będą wyrównania"

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk relacjonowała programowe niuanse wraz z Aleksandrą Gajewską, do niedawna posłanką PO, dziś sekretarz stanu w MRPiPS. Dziemianowicz-Bąk przyznała, że resort współpracuje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznym, czyli podmiotem wskazanym do obsługi tego świadczenia. Rodzice będą mogli składać wnioski o świadczenie od 1 października, dlatego resort opracowuje system dystrybuujący te wnioski. Ma być zbliżony do modelu wnioskowania o program 800+.

Świadczenie będzie wypłacał ZUS, jest to świadczenie zupełnie nowe, dlatego zakładamy, że w pierwszych trzech miesiącach rodzice będą mogli otrzymywać wyrównanie - zdradziła Gajewska.

Oznaczałoby to, że osoby, które zawnioskują np. w listopadzie powinny dostać wyrównanie od października. Jeżeli przyjąć taki model w wymiarze 3 miesięcy - podobne wyrównanie dostałyby tez osoby wnioskujące grudniu.

Zobacz też: Szymon Ciupa: "Tę bombę trzeba rozbroić". Kadencja powinna się zacząć od kontrowersji

800+ i Aktywny Rodzic. Programy się nie wykluczają

Budżet na 2025 r. przewiduje na program “Aktywny Rodzic” około 9 miliardów złotych. Szacuje się, że program może objąć ok. 577 tys. dzieci w wieku 1-3 lata. Ostateczna suma świadczeń, zarówno w roku 2024 jak 2025, zależy jednak od tego, ile osób zawnioskuje o któryś z przewidzianych modeli; zostając z dzieckiem w domu, lub decydując się na powrót do pracy za większą kwotę. Co ważne i podkreślane podczas konferencji, rodzice mogą korzystać z obu świadczeń: 800+ i Aktywny Rodzic. Programy nie wykluczają się.