Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Andrzej Duda podpisał kluczowe ustawy. Wnioski możecie składać od 1 października
Michał Górecki
Michał Górecki 10.06.2024 16:10

Andrzej Duda podpisał kluczowe ustawy. Wnioski możecie składać od 1 października

Andrzej Duda
Fot. Andrzej Duda/Flickr

Andrzej Duda poinformował w poniedziałek 10 czerwca o podpisaniu kilku ustaw proponowanych przez rząd Donalda Tuska. Wchodzi program Aktywny Rodzin i bon energetyczny. Co się zmieni i od kiedy?

Prezydent podpisał ustawy. Wchodzą bon energetyczny i aktywny rodzic

Kancelaria prezydencka poinformowała w poniedziałek (10 czerwca) o podpisaniu przez prezydenta kilku nowych ustaw; przede wszystkich wprowadzającej, postulowany przez resort Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (Lewica) program Aktywny rodzic i, szeroko komentowany przez ekspertów i polityków, bon energetyczny, mający nas przygotować na skok cen energii po częściowym ich odmrożeniu 1 lipca br. Co się zmieni, od kiedy i ile będzie można oszczędzić, lub zarobić?

Zobacz też: Odkręcisz wodę i dostaniesz nawet 5000 zł kary. Gminy wprowadzają specjalny zakaz

Dziś kluczowa decyzja w sprawie płacy minimalnej. Dotyczyć będzie 3,6 mln Polaków

Bon energetyczny z podpisem prezydenta. Założenia, terminy, zmiany

Bon energetyczny to regulacja przygotowana w odpowiedzi na konieczność częściowego odmrożenia cen energii, które od 2022 r. pozostają pod silnym wsparciem budżetu. Zmiany dotkną nas od 1 lipca br., kiedy to przestanie obowiązywać dotychczasowa tarcza antyinflacyjna.

Zobacz też: Ile zarabia klasa średnia? Należy do niej spora grupa Polaków

Rozwiązanie wprowadzone ustawą będzie obowiązywało od 1 lipca do końca 2024 r. i wesprze w rachunkach najuboższych (poza tym także sektor małych i średnich przedsiębiorstw). W kontekście gospodarstwo domowych, czyli najliczniejszej grupy beneficjantów (ok. 12,5 mln mieszkańców) ustawa przewiduje progi dochodowe. Wysokość bonu zależeć będzie od liczby osób w gospodarstwie: 300 zł dla gospodarstw jednoosobowych, 400 zł dla dwu- i trzyosobowych, 500 zł dla cztero- i pięcioosobowych oraz 600 zł dla sześciu i większych. Szczegóły dotyczące tej regulacji, progi dochodowe i metody wnioskowania znajdziesz TUTAJ.

Ważna zmianą są też zwolnienia z opłaty mocowej, którą wcześniej, w ramach poprawki zgłosił Senat. Zwolnienie obowiązywać będzie od 1 lipca do 31 grudnia (podobnie jak bon energetyczny), ale obejmie już wszystkie gospodarstwa domowe. Opłata mocowa na 2024 rok wynosi od 2,66 do 14,90 zł miesięcznie (netto) i zależy od poziomu zużycia energii elektrycznej. Przełoży się to na obniżkę rachunków od blisko 16 do nieco ponad 89 zł.  

Aktywny rodzic. Od kiedy, dla kogo i ile można otrzymać?

Aktywny rodzic to program forsowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod przewodnictwem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (23 maja przyjęta przez Senat). Ustawa wprowadza w sumie trzy świadczenia “aktywny rodzic”, które mają wesprzeć rodziców w aktywności zawodowej w trakcie wychowywania dziecka. Wypłaty środków ruszą od 1 października br. Jak wnioskować i ile można zyskać? Szczegóły programu znajdziesz TUTAJ.

 

Wakacje składkowe i pomoc Ukraińcom

Andrzej Duda podpisał w poniedziałek w sumie 5 ustaw; kolejną jest nowelizacja regulacji o pomocy obywatelom Ukrainy. Dotychczasowe rozwiązania zostały przedłużone do 30 września 2025 r. (pierwotnie miały wygasnąć 30 czerwca br.). Nowelizacja przedłuża dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych. Przedłuża tez możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania (np. akademiki). Co ważne, nowelizacja zakłada pewne nowum: przyznanie świadczenia 800+ (i programu “Dobry start”) uzależnione od uczęszczania dziecka do polskiej szkoły.

Wakacje składkowe (ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza wakacje składkowe) to z kolei rozwiązanie pozwalające na zwolnienie z opłacania należnych składek z tytułu ubezpieczenia społecznego (ZUS). Przedsiębiorcy, zatrudniający powyżej 10 osób i nieprzekraczający przychodu 2 mln euro w ciągu dwóch lat, będą mogli skorzystać z wakacji z obowiązkowego ubezpieczenia raz w roku. Co ważne, samo złożenie wniosku w tej sprawie wystarczy - chętni nie będą musieli czekać na odpowiedź urzędu.