Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1200 zł dopłaty do rachunków za prąd. Skorzysta wielu Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.06.2024 15:49

Nawet 1200 zł dopłaty do rachunków za prąd. Skorzysta wielu Polaków

pieniądze, kable
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Od 1 lipca przestanie obowiązywać tarcza antyinflacyjna, która od 2022 roku chroniła odbiorców energii przed podwyżkami. Wiele osób będzie mogło skorzystać z bonu energetycznego, który ma wesprzeć Polaków w obliczu wzrostu cen. Kto konkretnie otrzyma takie świadczenie i ile będzie wynosiło? Wyjaśniamy.

Kto otrzyma bon energetyczny?

W 2022 roku wprowadzono tarczę antyinflacyjną, dzięki której Polacy nie odczuli gwałtownych wzrostów cen energii. Aktualne regulacje związane z zamrożeniem stawek obowiązują tylko do czerwca bieżącego roku, więc od 1 lipca wejdą w życie podwyżki.

Jakiś czas temu ogłoszono, że wejdzie w życie specjalny bon energetyczny, który będzie rekompensatom dla sporej części odbiorców energii. Takie wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które mają problemy z opłacaniem rachunków.

Bon energetyczny dostaną emeryci, którzy otrzymują świadczenia w wysokości emerytury minimalnej lub niższe. Założeniem świadczenia jest pomoc osobom z niższymi dochodami, więc będą obowiązywały limity dochodowe w wysokości:

  • 2500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 
  • 1700 zł dla gospodarstw domowych wieloosobowych.
ZUS wypłaca 1335 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Nawet 1200 zł dopłaty na rachunki za prąd

Wysokość wsparcia finansowego dla odbiorców energii będzie się różniła w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Okazuje się, że można dostać od 300 zł do nawet 1200 zł. Najniższa kwota bonu (300 zł) będzie należała się jednoosobowym gospodarstwom domowym.

Dwu i trzyosobowe gospodarstwa będą mogły liczyć na dodatkowe 400 zł. Bon dla gospodarstw składających się z czterech i pięciu osób wyniesie 500 zł, a sześcioosobowe i większe rodziny dostaną dopłatę w wysokości 600 zł. Najwyższą możliwą kwotę, czyli 1200 zł otrzymają gospodarstwa, które używają energii elektrycznej do ogrzewania.

Zobacz także: Wielkie zmiany na Poczcie Polskiej. To może być koniec tradycyjnego awizo

Trzeba będzie złożyć wniosek

Warto pamiętać, że osoby, które przekroczą limity dochodowe dostaną bon energetyczny, ale jego wysokość zostanie zmniejszona w oparciu o zasadę “złotówka za złotówkę”. Przykładowo, jeśli ktoś otrzymuje wynagrodzenia wyższe niż próg dochodowy o 100 zł, to o taką samą kwotę zostanie obniżone wsparcie.

Aby móc otrzymać bon energetyczny, trzeba będzie złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Formalności należy dopełnić w okresie od 1 sierpnia do 30 września bieżącego roku. Rozpatrzenie wniosku nastąpi w ciągu maksymalnie 60 dni, a pieniądze powinny trafić do beneficjentów jesienią lub zimą 2024 r. Możliwy jest też scenariusz, że wypłaty zostaną przesunięte na początek przyszłego roku.