Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wynagrodzenie pracownika młodocianego 2021
Joanna Leja
Joanna Leja 24.05.2021 02:00

Wynagrodzenie pracownika młodocianego 2021

laptop-3087585 1920
https://pixabay.com/pl/photos/laptop-kobieta-edukacja-badanie-3087585/

Pracownicy młodociani na rynku pracy przynoszą spore korzyści pracodawcy, który zdecyduje się na ich zatrudnienie. Kim jest pracownik młodociany i ile wynosi jego wynagrodzenie?

Kim jest pracownik młodociany?

Pracownik młodociany w rozumieniu prawa to osoba, która ukończyła 15 lat, a nie ukończyła 18. roku życia (art. 190 § 1 Kodeksu pracy). Zabronione jest zatrudnianie osób, która nie ukończyły 15 lat. Wyjątkiem jest przyuczanie do zawodu, czyli przygotowanie zawodowe. Dotyczy to jednak tylko osób małoletnich, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych. Pracodawca zatrudniający pracownika młodocianego jest zobowiązany zapewnić mu opiekę i pomoc niezbędną do jego przystosowania się do właściwego wykonywania pracy. Pracownicy młodociani nie mogą wykonywać pracy związanej z nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub wymagającej od nich wymuszonej niewygodnej pozycji ciała. Pracodawca, który zatrudnia pracowników młodocianych, nie może narażać ich na szkodliwe czynniki chemiczne lub zagrażające życiu lub zdrowiu.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego 2021

Młodocianemu pracownikowi w okresie nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez prezesa GUS.

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych

  • I rok nauki: 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, (1.03.2021 r. - 31.05.2021 r. - 272,90 zł),

  • II rok nauki: 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (1.03.2021 r. - 327,48),

  • III rok nauki: 7% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (1.03.2021 r. - 382,06).

Pracodawca może ustalić wyższe wynagrodzenia dla pracowników młodocianych niż wynagrodzenie określone ustawowo. Podstawa prawna: § 19 i 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 ze zm.).

Pracownik młodociany zatrudniony w oparciu umowy o pracę

Pracodawcy przeważnie proponują pracownikom młodocianym zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej – najczęściej jest to umowa zlecenie. Pracownik młodociany zatrudniony w oparciu o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego podlega ubezpieczeniom w ZUS na ogólnych zasadach przewidzianych dla pracowników. Pracownikowi młodocianemu obowiązkowo opłaca się jego ubezpieczenia społeczne:

  • emerytalne,

  • rentowe,

  • chorobowe,

  • wypadkowe,

  • zdrowotne.

Osoba młodociana zatrudniona na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego dla celów ubezpieczeń w ZUS jest uważana za pracownika również wtedy, gdy pracodawca jest z nią spokrewniony. Zgłoszenia pracownika młodocianego do ubezpieczeń w ZUS dokonuje pracodawca, na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20 XX w ciągu 7 dni od daty zawarcia z młodocianym umowy. Pracownikowi młodocianemu składki na ubezpieczenia społeczne oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne nalicza się od przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek i jest osiągany przez pracownika młodocianego z tytułu umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego. Stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników młodocianych i źródła ich finansowania są takie same jak w przypadku pełnoletnich pracowników etatowych. Pracownikowi młodocianemu, który odbywa przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.