Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie musisz zmieniać opon na letnie. Warto jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:03

Nie musisz zmieniać opon na letnie. Warto jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wymiana opon może poczekać

W Polsce zaczęła się już wiosna, nie tylko ta kalendarzowa, ale też meteorologiczna. Gdy przychodzą wyższe temperatury, wielu kierowców myśli, że wymiana opon na letnie powinna nastąpić jak najszybciej. Jednak w obecnej sytuacji, gdy trwa epidemia, a wychodzenie z domu nie jest wskazane, wiele osób pewnie będzie chciało zaczekać z wymianą opon. I słusznie, lepiej teraz nie ryzykować.

Wymiana opon - dlaczego nie warto z nią zwlekać?

Wymiana opon może poczekać, szczególnie w obecnej sytuacji. Nie jest tak, że jazdy na zimówkach w lato należy się wystrzegać. Jednak warto wiedzieć, dlaczego nie jest to wskazane. Jak podaje portal moto.pl, gdy są wyższe temperatury i opady deszczu letnia opona radzi sobie zdecydowanie lepiej od tej zimowej. A szybka jazda na zimowych oponach może być niebezpieczna.

Poza tym jeżdżenie na zimowych oponach w lato jest też nieekonomiczne. Miękka opona zimowa wiosną i latem znacznie szybciej się ściera. Częsta jazda na zimówkach może skończyć się tym, że wymiana opon będzie musiała nastąpić szybciej, niż przy stosowaniu tych odpowiednich do warunków.

Bez wymiany opon lepiej nie szarżuj

Jeżeli nie będzie teraz przeprowadzać wymiany opon, to warto jednak pamiętać o paru innych kwestiach. Jeśli chcecie jechać gdzieś blisko na zimówkach, to nie ma co się bać. Jeżeli jednak chodzi o dłuższą wyprawę, to wymiana opon jest zalecana. Moto.pl zwraca uwagę, że przy częstej jeździe można odczuć przyspieszone zużycie gumy.

Serwis przypomina, że jadąc na niewłaściwych oponach, w innych niż założonych warunkach ogumienie nie będzie działać tak jak powinno. W związku z tym należy unikać szybkiej jazdy i gwałtownych manewrów.

Warto też pamiętać, że jazda na zimówkach przy wysokich temperaturach wiąże się z wydłużoną drogą hamowania. Szczególnie należy uważać, gdy pada deszcz, a na drogach stoi woda.