BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nie musisz zmieniać opon na letnie. Warto jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach

28 Marca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Wymiana opon jest ważna ze względu na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ale nie jest tak, że gdy tylko zmieni się pora roku, to trzeba opony zimowe od razu zmieniać na letnie. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Wymiana opon może poczekać

W Polsce zaczęła się już wiosna, nie tylko ta kalendarzowa, ale też meteorologiczna. Gdy przychodzą wyższe temperatury, wielu kierowców myśli, że wymiana opon na letnie powinna nastąpić jak najszybciej. Jednak w obecnej sytuacji, gdy trwa epidemia, a wychodzenie z domu nie jest wskazane, wiele osób pewnie będzie chciało zaczekać z wymianą opon. I słusznie, lepiej teraz nie ryzykować.

Wymiana opon - dlaczego nie warto z nią zwlekać?

Wymiana opon może poczekać, szczególnie w obecnej sytuacji. Nie jest tak, że jazdy na zimówkach w lato należy się wystrzegać. Jednak warto wiedzieć, dlaczego nie jest to wskazane. Jak podaje portal moto.pl, gdy są wyższe temperatury i opady deszczu letnia opona radzi sobie zdecydowanie lepiej od tej zimowej. A szybka jazda na zimowych oponach może być niebezpieczna.

Poza tym jeżdżenie na zimowych oponach w lato jest też nieekonomiczne. Miękka opona zimowa wiosną i latem znacznie szybciej się ściera. Częsta jazda na zimówkach może skończyć się tym, że wymiana opon będzie musiała nastąpić szybciej, niż przy stosowaniu tych odpowiednich do warunków.

Bez wymiany opon lepiej nie szarżuj

Jeżeli nie będzie teraz przeprowadzać wymiany opon, to warto jednak pamiętać o paru innych kwestiach. Jeśli chcecie jechać gdzieś blisko na zimówkach, to nie ma co się bać. Jeżeli jednak chodzi o dłuższą wyprawę, to wymiana opon jest zalecana. Moto.pl zwraca uwagę, że przy częstej jeździe można odczuć przyspieszone zużycie gumy.

Serwis przypomina, że jadąc na niewłaściwych oponach, w innych niż założonych warunkach ogumienie nie będzie działać tak jak powinno. W związku z tym należy unikać szybkiej jazdy i gwałtownych manewrów.

Warto też pamiętać, że jazda na zimówkach przy wysokich temperaturach wiąże się z wydłużoną drogą hamowania. Szczególnie należy uważać, gdy pada deszcz, a na drogach stoi woda.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >