Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 07.02.2023 13:52

Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.
Domena publiczna

Polacy wydali prawie 12 mld euro na alkohol w 2021 roku, co stanowiło równowartość 2 proc. polskiego PKB.

Wydatki Polaków na alkohol

Portal 300 gospodarka.pl, powołując się na dane Eurostatu, podaje, że w 2021 roku mieszkańcy Unii Europejskiej i kilku krajów ościennych wydali na wódkę i inne napoje alkoholowe aż 127,8 mln euro.

“Najwięcej pieniędzy przepili Niemcy: ponad 26,8 mld euro. Na drugim miejscu znalazła się Francja (22,7 mld euro), a na trzecim właśnie Polska z wynikiem 11,7 mld euro” czytamy w serwisie. 

Ze względu na różne ceny trunków w krajach zestawiono także wydatki na napoje alkoholowe w odniesieniu do PKB. Średni poziom wydatków w ujęciu do PKB w Unii to 0,9 proc. Tymczasem Polacy wydali równowartość 2 proc. polskiego PKB.

Portal zwraca uwagę, że alkoholowe wydatki Polaków są porównywalne z tymi, jakie wtedy państwo ponosiło na obronność. W 2021 roku na na ten cel wydatkowano formalnie ponad 2,2 proc. PKB.

Koszty polskiego picia

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że państwo polskie korzysta na dużej konsumpcji alkoholu, ale też całkiem sporo wydaje na skutki picia alkoholu.

Ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wyliczyli koszty związane z nadmiernym spożyciem alkoholu na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Oszacowali, że koszty koszty społeczno-ekonomiczne sięgają aż 93,2 mld zł rocznie.

Autorzy raportu zwrócili uwagę m.in. na koszty obsługi prawnej przestępstw i zdarzeń związanych wynikłych na wskutek spożywania alkoholu (praca policji, kuratorów, sądów), a także koszty ponoszone przez system ochrony zdrowia (koszty hospitalizacji, leków).  

Tagi: Akcyza PKB