BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons Tom Arthur CC2.0

Polka szefową misji OBWE na wyborach w USA. Skomentowała doniesienia o fałszerstwach

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Wybory w USA w cieniu kontrowersji

Wybory w USA ze względu na pandemie koronawirusa odbyły się w nieco zmienionej formie, spora część głosowała korespondencyjnie. Ponadto mimo zamknięcia lokali o północy, wciąż wiele osób głosowało (gdyż ustawili się w kolejce przed jej zamknięciem).

Pierwsze wyniki wskazywały na zwycięstwo Donalda Trumpa, jednak wraz z liczeniem kolejnych głosów sytuacja zmieniała się na korzyść Joe Bidena. Ostatecznie to właśnie kandydat Demokratów odniósł sukces, co rozwścieczyło ubiegającego się o reelekcje kandydata Republikanów.

Donald Trump wstawił na Twittera wpis, w którym zarzucał, że partia demokratyczna "ukradła wybory" amerykanom, tym samym zarzucając fałszerstwo wyborcze. Sam Twitter oznaczył te wpis jako "mogący wprowadzać błąd lub siać dezinformację".

Na temat tej sytuacji wypowiedziała się dla Polsat News Urszula Gacek, szefowa komisji OBWE, która bada proces wyborczy w Stanach Zjednoczonych. Szefowie komisji OBWE są w najbardziej kluczowych stanach, w tym w Pensylwanii, czyli stanie, z którego wyniki wzbudziły spore kontrowersje.

- Nie widzieliśmy systematycznego fałszerstwa czy nieprawidłowości [...] Wolę nie komentować, co pan prezydent Donald Trump rozumie przez głosy legalne, wolę mówić, co my rozumiemy - mówiła Urszula Gacek w Polsacie.

D**ZISIAJ GRZEJE:**

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu 2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt 3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Skargi sztabu Trumpa trafiają do sądów

Nie tylko sam Donald Trump, ale również sztab republikanina zarzucił fałszowanie wyników wyborów. Na zarzutach się nie skończyło, bo zapowiedziano także wejście na drogę sądową. Do sądów zaczęły więc trafiać pierwsze skargi Republikanów.

- Każdy kandydat - i to objaw zdrowej demokracji - ma prawa odwołać się i zgłosić zażalenia i skargi [...] Sądy ocenią, czy skargi są dopuszczalne, już wiele skarg zostało odrzuconych - mówiła dla Polsat News Urszula Gacek.

Ponadto w social media wyborcy Trumpa umieszczają filmiki z dowodami fałszerstw wyborczych. Jak jednak wskazuje szefowa OBWE, w wypadku głosowaniu 150-160 milionów ludzi, trudno oczekiwać, że każdy głos był prawidłowo oddany i policzony. 

- Oczywiście w mediach społecznościowych jest masa informacji o teoriach spiskowych - mówiła Gacek.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]