Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory i referendum. Ten sam lokal, jedna urna
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 17.08.2023 14:37

Wybory i referendum. Ten sam lokal, jedna urna

Wybory, urna
Jan BIELECKI/East News

W czwartek 17 sierpnia Sejm przyjął wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.

Sejm zdecydował

Sejm poparł wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego i skierował go do komisji ustawodawczej. Za głosowało 233 posłów, przeciw było 211, a 8 posłów wstrzymało się od głosu. 

Za przyjęciem wniosku głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, koła Kukiz’15 i koła Polskie Sprawy. Przeciwko głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polska-PSL i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji wstrzymała się od głosu.

Kołodziejczak na listach KO. Mówi o stanie wyższej konieczności i odbiciu polskiej wsi

Pytania referendalne

Oto pytania referendalne: 

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Te same lokale wyborcze, ta sama urna

Należy mieć na uwadze, że głosowanie będzie odbywało się w tych samych lokalach wyborczych, a karty będą wrzucane do jednej urny. 

W lokalach wyborczych na wyborców będą czekały trzy karty do głosowania: do Sejmu, do Senatu i referendalna.

Osoby, które nie będą zainteresowane braniem udziału w referendum nie mają obowiązku pobierania wszystkich kart do głosowania. To do wyborcy należy decyzja, czy chce oddać swój głos zarówno w wyborach do parlamentu, jak i w referendum. Jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty do głosowania obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców.

Źródła: Gazeta.pl, portalsamorzadowy.pl.