BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Wojsko nie chroni danych osobowych. Polscy żołnierze jak na talerzu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Wojsko nie pilnuje danych 

W mediach społecznościowych pojawił się wpis Ambasady Amerykańskiej z pozdrowieniami, w którym wymienieni z imion i nazwisk są czterej piloci. Sprawa jest o tyle zaskakująca, że lotnicy nie mogą podawać swoich danych osobowych ze względów bezpieczeństwa. Czy wojsko może sobie pozwolić na taką otwartość? To dosyć wątpliwe.

Wojsko nie pierwszy raz się odsłania

Pilotów samolotów F-16 jest w Polsce ok. 70. Dziwną sytuacją był też występ kolejnych dwóch wojskowych w telewizji śniadaniowej. Ci występowali pod pseudonimami, jednak ustalenie ich personaliów wcale nie musi być trudne. W Polsce są tylko dwie bazy, gdzie stacjonują samoloty F-16. Z kolei w 2011 roku wyciekło jeszcze więcej danych lotników. Miało to miejsce podczas akcji, w której eskortowano boeinga, który był pilotowany przez kapitana Tadeusza Wronę w trakcie głośnego awaryjnego lądowania. W internecie bez problemu można znaleźć dużo informacji o kilkunastu pilotach, którzy uczestniczyli w tej akcji.

Wojsko może ponieść konsekwencje

Dane osobowe pilotów to dla potencjalnego wroga niezwykle wartościowy prezent. Obecnie coraz częściej stosuje się ataki asymetryczne. Są to działania proste w wykonaniu i ekonomiczne, których celem jest sparaliżowanie wroga. Do takich działań mogłoby należeć wyeliminowanie pilotów samolotów F-16. Wykluczenie z użycia maszyn wartych miliardy i będących jednymi z kluczowych elementów systemu obrony państwa byłoby bardzo skomplikowane. Zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć przewagę nad przeciwnikiem likwidując poszczególne jednostki odpowiedzialne za używanie tych maszyn.

Tagi:

Wojsko Polskieprywatność w interneciedane osobowe

Podobne artykuły

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >

Polska i Świat

W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Atak na użytkowników OLX. Oszuści znowu w akcji, uważaj na wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS pilnie przypomina. Ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]