Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wojsko nie chroni danych osobowych. Polscy żołnierze jak na talerzu
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 25.09.2019 02:00

Wojsko nie chroni danych osobowych. Polscy żołnierze jak na talerzu

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wojsko nie pilnuje danych 

W mediach społecznościowych pojawił się wpis Ambasady Amerykańskiej z pozdrowieniami, w którym wymienieni z imion i nazwisk są czterej piloci. Sprawa jest o tyle zaskakująca, że lotnicy nie mogą podawać swoich danych osobowych ze względów bezpieczeństwa. Czy wojsko może sobie pozwolić na taką otwartość? To dosyć wątpliwe.

Wojsko nie pierwszy raz się odsłania

Pilotów samolotów F-16 jest w Polsce ok. 70. Dziwną sytuacją był też występ kolejnych dwóch wojskowych w telewizji śniadaniowej. Ci występowali pod pseudonimami, jednak ustalenie ich personaliów wcale nie musi być trudne. W Polsce są tylko dwie bazy, gdzie stacjonują samoloty F-16. Z kolei w 2011 roku wyciekło jeszcze więcej danych lotników. Miało to miejsce podczas akcji, w której eskortowano boeinga, który był pilotowany przez kapitana Tadeusza Wronę w trakcie głośnego awaryjnego lądowania. W internecie bez problemu można znaleźć dużo informacji o kilkunastu pilotach, którzy uczestniczyli w tej akcji.

Wojsko może ponieść konsekwencje

Dane osobowe pilotów to dla potencjalnego wroga niezwykle wartościowy prezent. Obecnie coraz częściej stosuje się ataki asymetryczne. Są to działania proste w wykonaniu i ekonomiczne, których celem jest sparaliżowanie wroga. Do takich działań mogłoby należeć wyeliminowanie pilotów samolotów F-16. Wykluczenie z użycia maszyn wartych miliardy i będących jednymi z kluczowych elementów systemu obrony państwa byłoby bardzo skomplikowane. Zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć przewagę nad przeciwnikiem likwidując poszczególne jednostki odpowiedzialne za używanie tych maszyn.