BiznesINFO.pl
ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)

Biznesinfo

Wniosek o 300+. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze, musisz się pośpieszyć

25 Listopada 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Tylko do końca listopada można składać do ZUS-u wnioski o przyznanie świadczenia 300+, czyli tzw. wyprawki szkolnej. Dofinansowanie można otrzymać jednorazowo w każdym roku, w którym dziecko uczęszcza do szkoły. W całym kraju złożono 3,29 mln wniosków, co oznacza, że na konta wnioskodawców trafiło już 1,36 mld zł. Co można zrobić z tymi pieniędzmi?

„Dobry Start” coraz popularniejszy

Rządowy program uruchomiono w 2018 roku. Jego celem od samego początku było wyrównanie szans edukacyjnych polskich dzieci. Dofinansowanie przysługuje rodzinom niezależnie od ich dochodu.

W tym roku świadczenie 300+ odnotowało jeszcze większe zainteresowanie niż w roku ubiegłym. W skali kraju złożono ponad 175 tys. wniosków więcej. Pomoc finansowa trafiła już zatem do przeszło 4,6 mln polskich dzieci.

Kto może, a kto nie może ubiegać się o świadczenie 300+?

300+ przysługuje każdemu uczącemu się w szkole dziecku w wieku do 20 lat oraz dziecku niepełnosprawnemu w wieku do 24 lat. Wniosek o otrzymanie świadczenia złożyć mogą rodzice, opiekunowie prawni, faktyczni, a także pełnoletni uczniowie, otrzymujący alimenty, ponieważ ich rodzice zmarli. Pomoc trafi również do dzieci, które są w pieczy zastępczej – w tym przypadku wniosek składa rodzic zastępczy, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej bądź osoba prowadząca rodzinny dom dziecka.

„Dobry Start” nie obejmuje studentów, przedszkolaków oraz dzieci realizujących roczne przygotowanie w tzw. zerówce.

Jak złożyć wniosek i na co wydać pieniądze?

Wnioski można było składać od początku lipca. Teraz ZUS zachęca, by się pośpieszyć, gdyż czas na złożenie dokumentów kończy się w środę 30 listopada. Wnioski o „Dobry Start” można składać tylko drogą elektroniczną: poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), portal Emp@tia, system bankowości elektronicznej, a także – od niedawna – aplikację mZUS.

Wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej. Pieniądze trafią na konto wnioskodawcy do dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Otrzymane środki można przeznaczyć na dowolny cel, jednak państwo zachęca, by był on związany z edukacją dzieci. Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, wskazuje w komunikacie przesłanym do redakcji Biznesinfo, że pieniądze można wydać na zakup podręczników, zeszytów czy też sprzęty potrzebne do nauki.

Tagi:

ZUSfinanse

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok (Iberion).

Finanse

ZUS informuje przedsiębiorców. Tyle wyniesie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne

Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował. Mundurowi dostaną dodatek antyemerytalny

Czytaj więcej >

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >