Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Wielkie oburzenie wśród Polaków. Poszło o tegoroczną Wigilię
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.10.2023 22:22

Wielkie oburzenie wśród Polaków. Poszło o tegoroczną Wigilię

Choinki bożonarodzeniowe w sklepie
Cezary Pecold/East News

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia zapowiadają się bardzo kontrowersyjnie. Polaków tym razem skłócił drobny szczegół, którego najwyraźniej nie przewidziano w przepisach - i bynajmniej nie chodzi tu o świąteczne potrawy na wigilijnym stole.

Kontrowersyjny temat świąteczny

Dotychczas w rozmowach prowadzonych w przestrzeni publicznej nie było takiej dyskusji. Rozmowy o okresie świątecznym najczęściej dotykały typowych dla tych dni problemów, czyli wyjazdów bądź potraw na wigilijnym stole.

Ostatnio jednak w przestrzeni publicznej pojawił się inny temat związany ze świętami. Nie spowodowała go jednak kwestia prezentów czy przepisów świątecznych, ani też programów telewizyjnych w ostatnich dniach grudnia.

Polacy są oburzeni

Jak donosi serwis Goniec.pl, według obecnych przepisów ostatnia niedziela przed dłuższym okresem w którym sklepy są zamknięte, jest niedzielą handlową. Problem polega na tym, że w przypadku tegorocznych świąt Bożego Narodzenia wypada ona właśnie w Wigilię, 24 grudnia.

Wigilia jest dniem, gdy sklepy są otwarte znacznie krócej niż zwykle. Stoi to niejako w sprzeczności z tym, że pomysł zakazu handlu w niedzielę miał - według ustawodawców - pozwolić Polakom na odpoczynek wraz z rodziną. 

Z kolei cytowany przez Gońca minister rozwoju Waldemar Buda stwierdził jakiś czas temu, że Wigilia jednak będzie wolna od pracy. Spowoduje to jednak zmniejszenie ilości niedziel handlowych z siedmiu do sześciu, będzie również mniej czasu na przedświąteczne zakupy.

Czas ucieka, a dyskusje trwają w najlepsze

Pomimo zapowiedzi ministra Budy, nadal nie wprowadzono zmian prawnych, które uczyniłyby 24 grudnia niedzielą niehandlową. Tymczasem dyskusje na ten temat trwają w najlepsze w internecie.

Po opublikowaniu przez lidera Akcji Restart, Patryka Spalińskiego, wpisu przypominającego o niedzieli handlowej w Wigilię, dyskusja tylko przybrała na sile. Cytowany przez serwis Goniec.pl autor wpisu w prostych słowach wyraził swoją opinię na ten temat, nazywając autorów kalendarza niedziel handlowych “zerami”.

Nie wszyscy się jednak z nim zgadzają. Część osób komentujących wpis uważa, że niedziele niehandlowe utrudniają życie Polaków. Inni z kolei popierają szefa Akcji Restart, twierdząc, że potrzeba wizyty w sklepie 24 grudnia to sztuczny problem tworzony przez ludzi.