BiznesINFO.pl

Jakub Kaminski/East News

Wiele plastikowych produktów zniknie z półek już 1 lipca

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Już za dwa tygodnie w krajach Unii Europejskiej zacznie obowiązywać tzw. dyrektywa plastikowa zgodnie z którą ze sklepowych półek znikną m.in. plastikowe sztućce, czy słomki. Wszystko wskazuje jednak na to, że wejście w życie nowych regulacji w Polsce opóźni się.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1 lipca wejdzie w życie tzw. dyrektywa plastikowa

  • Dlaczego w Polsce przepisy mogą wejść z opóźnieniem

  • Ilu Polaków chce zakazu produkcji produktów z plastiku

Plastikowe produkty niebawem znikną ze sklepowych półek

Zostały dwa tygodnie. Od 1 lipca w krajach Unii Europejskiej zacznie obowiązywać dyrektywa Single Use Plastic, znana również jako tzw. dyrektywa plastikowa.

Zgodnie z unijną dyrektywą zakazane będzie wprowadzanie na rynek produktów, które towarzyszyły nam przez lata. Jak podkreśla cytowany przez serwis mojafirma.infor.pl dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, od lipca nie będzie już można używać m.in. jednorazowych naczyń, jednorazowych kubków, czy sztućców wyprodukowanych z tworzyw sztucznych.

Co w zamian? Materiały bardziej przyjazne dla środowiska. Szczepański zwraca uwagę, że choć produkty wykonane z tworzyw sztucznych są nawet 20 razy od nich tańsze (przykładowo talerz wykonany z otrębów kosztuje ok. 4 zł, podczas gdy plastikowy tylko 20 groszy), to jak mówi ekspert koszty środowiskowe oraz zdrowotne "są o wiele wyższe niż koszty naczyń ekologicznych".

Jak wspomniano, unijna dyrektywa wejdzie w życie 1 lipca. Czy to oznacza, że już za dwa tygodnie ze sklepowych półek w Polsce znikną np. plastikowe sztućce czy słomki? Niekoniecznie.

By dyrektywa mogła obowiązywać w naszym kraju, konieczne są odpowiednie przepisy krajowe. Tymczasem jak zauważa mojafirma.infor.pl prace nad nimi wciąż trwają, przez co wejście w życie regulacji dotyczących plastiku opóźni się.

Regulacje to jedno, a rzeczywistość drugie. Wiele osób w Polsce nie potrzebuje przepisów, by zastępować plastik ekologicznymi materiałami. Wśród nich - jak podaje portal - coraz większą popularność budzi nie tylko papier czy drewno, ale też otręby pszenne czy mąka ziemniaczana.

Zakaz wprowadzania na rynek plastikowych sztućców czy słomek od lipca, tymczasem dyrektywa Single Use Plastic zakłada, że od 2025 roku podobny zakaz będzie dotyczył także plastikowych butelek z nakrętkami luzem. Do 2023 roku zwiększone mają zostać natomiast wymagane poziomy recyklingu (pakowania plastikowe będą musiały być minimum w 25 proc. wykonane z materiałów odzyskanych).

Z przytoczonych przez portal badań agencji IQS wynika, że niemal 75 proc. Polaków popiera zakaz produkcji plastikowych słomek i sztućców.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Plastik

Podobne artykuły

Polska i Świat

“Cudowne uzdrowienie”. Mężczyzna stracił znaczny stopień niepełnosprawności, choć nie był na komisji
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]