Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > KE krytykuje polski wiek emerytalny. Bez zmian za kilka lat będziemy przymierać głodem
Maria Glinka
Maria Glinka 26.02.2020 01:00

KE krytykuje polski wiek emerytalny. Bez zmian za kilka lat będziemy przymierać głodem

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Wiek emerytalny pod lupą Brukseli

Wiek emerytalny w Polsce, wobec braku konkretnych modyfikacji prawnych, nie gwarantuje "adekwatności przyszłych świadczeń emerytalnych" - czytamy w raporcie KE. Bruksela radzi, aby podnieść wiek emerytalny i zmienić przywileje, które przysługują konkretnym grupom zawodowym.

Warto zaznaczyć, że wysokość wieku emerytalnego w Polsce jest podobna do poziomów ustalanych przez ustawodawców w innych państwach europejskich. W wieku 65 lat na emeryturę przechodzą także mężczyźni w Niemczech, Szwajcarii, Niederlandach, Hiszpanii czy Belgii. W przypadku kobiet w większości krajów wiek emerytalny jest wyższy niż 60 lat, które obowiązują w Polsce. Dla przykładu Finki i Węgierki opuszczają miejsca pracy w wieku 63 lat, a Niemki czy Dunki w wieku 65 lat.

Aktywizacja zawodowa niezadowalająca

Eksperci unijni stoją na stanowisku, że rządzący niewystarczająco zadbali o zwiększenie aktywności zawodowej wśród Polaków. KE wytyka politykom brak poprawy w dostępie do opieki nad dziećmi i opieki długoterminowej - podaje Business Insider Polska.

Zdaniem Brukseli zaniedbano także usuwanie przeszkód, które stoją na drodze do bardziej stabilnych form zatrudnienia. Krytyce poddano również reorganizację polskiego systemu szkolnictwa, która według komisarzy doprowadziła do pogorszenia warunków nauki i pracy w wielu szkołach.

Gospodarka na plus, ale wyzwań nie brakuje

KE pozytywnie oceniła jednak stan polskiej gospodarki. Eksperci przyznali, że "warunki gospodarcze pozostają sprzyjające, mimo perspektyw spowolnienia wzrostu". Analitycy z Brukseli optymistycznie oceniają także krótkoterminową perspektywę finansów publicznych.

Jednak wśród wyzwań, z którymi w dalszym ciągu będzie mierzyła się Polska, znajdują się ich zdaniem starzejące się społeczeństwo, a co za tym idzie spadek liczby osób w wieku produkcyjnym. Eksperci zwrócili uwagę także na niską jakość niektórych kluczowych usług publicznych m.in. opieki zdrowotnej czy długoterminowej.

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych może okazać się kluczowe

Długoterminowym wyzwaniem dla Polski ma być, zdaniem ekspertów, przejście do gospodarki opartej na wiedzy, która dąży do produkcji zaawansowanych produktów i zapewnienia usług na najwyższym poziomie, przy jednoczesnym zmniejszeniu zależności od paliw kopalnych.

KE podkreśliła, że "przejście na gospodarkę niskoemisyjną będzie miało znaczący wpływ na społeczeństwo".

Tagi: emerytury