BiznesINFO.pl
By otrzymać dodatek do emerytury nie wystarczy przekroczenie wieku emerytalnego

Pixinio/Bicanski

Dodatkowe 4 tys. zł do emerytury, też masz szansę się załapać. ZUS wypłaca coraz większej liczbie seniorów

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Coraz większa grupa seniorów ma szansę otrzymać blisko 4300 zł dodatku do emerytury. Warunek jest jeden - przeżyć 100 lat.

Nie wystarczy przekroczyć wiek emerytalny

Nie wszyscy wiedzą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od 1972 roku przyznaje tzw. dodatek honorowy. By się na niego załapać trzeba jednak spełnić jeden niełatwy warunek - przeżyć 100 lat.

Z danych, które podaje “Fakt” wynika, że obecna wysokość dodatku to 4294 zł brutto. To o ponad 500 zł więcej niż jeszcze rok temu, kiedy to było to 3731 zł, z kolei w 2018 roku wysokość dodatku była na poziomie 3536 zł. 

Jak ustalana jest wysokość dodatku? Kluczowa jest tu tzw. kwota bazowa -  100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Ustala się ją corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. 

Przyznana kwota dodatku nie podlega waloryzacji. Dlatego najstarsza żyjąca Polka Pani Tekla Juniewicz (ma 114 lat!) otrzymuje przyznane w 2006 roku świadczenie w wysokości 1977, 20 zł brutto miesięcznie. W ciągu niespełna 15 lat życia emerytka otrzymała blisko 285 tys. zł. 

Rośnie liczba 100-latków!

Warto podkreślić, że dodatek przyznawany jest wszystkim, którzy ukończą 100 lat, nie ma znaczenia staż pracy seniora, a także wysokość odprowadzanych do ZUS składek.  Osoby znajdujące się w bazie ubezpieczyciela otrzymają świadczenie z automatu, natomiast osoby, które nigdy nie miały do czynienia z ZUS, muszą złożyć stosowny wniosek. 

Obecnie dodatek wypłacany jest 2,2 tys. osób i - co cieszy - liczba osób, którzy przekroczą 100 rok życia będzie rosła. Z prognoz zaprezentowanych przez Money.pl wynika, że za 20 lat takich osób będzie ponad 20 tys., zaś w 2060 roku już ponad 65 tys. Inna kwestia, czy polski system emerytalny będzie stać na podobne świadczenia.

Tagi:

emerycidodatki socjalne

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >