BiznesINFO.pl

Jakub Molecki/EAST NEWS

Wchodzi w życie ustawa o przedawnieniu roszczeń. Po 30 latach nie ma na co liczyć

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Wchodzi w życie ustawa o przedawnieniu roszczeń dotyczących nieruchomości. Po 30 latach od daty rozpoczęcia niewyjaśnione sprawy zostają umorzone.

Andrzej Duda przy podpisywaniu ustawy mówił, że zmiany zakończą okres niepewności dla wielu Polaków. Osoby, które nabyły nieruchomości w dobrej wierze nie będą musiały obawiać się, że zjawi się właściciel sprzed 70 lat i odbierze im nieruchomość.

Prezydent wspominał też, że właściciele byli często fikcyjni, poszkodowani tracili nieruchomości, a zyskiwały grupy mafijne. Teraz ma się to skończyć.

Spokojniejsze życie obecnych właścicieli

Sebastian Kaleta ostrzegł jednak, że ustawa nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale znacznie ułatwia sprawę. Zapisy zablokują pojawienie się nowych roszczeń dotyczących spraw sprzed kilkudziesięciu lat.

Ustawa, która weszła w życie, znacznie rozszerzy dotychczasowy zakres regulacji, kiedy będzie można stwierdzić nieważność decyzji.

Po 10 latach od daty złożenia roszczenia będzie dużo łatwiej zachować nieruchomość o obecnego właściciela, który nabył nieruchomość w dobrej wierze.

Po 30 latach natomiast sprawa będzie natomiast automatycznie umorzona.

Tagi:

Nieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]